لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۴

سخنرانی پرزيدنت بوش درباره اوضاع عراق و مبارزه با تروريسم - 2003-09-07


پرزيدنت بوش امشب بوقت محلی سخنانی خطاب به مردم آمريکا درباره اوضاع عراق و مبارزه با تروريسم ايراد خواهد کرد. اين سخنرانی از کاخ سفيد در ساعت هشت و سی دقيقه بوقت واشنگتن که برابر با نيم ساعت پس از نيمه شب بوقت جهانی است پخش خواهد شد. سخنرانی رئيس جمهوری آمريکا که از تلويزيونهای آمريکا پخش خواهد شد تقريباً پانزده دقيقه بدرازا خواهد کشيد. پرزيدنت بوش از ماه می که پايان جنگ عمده در عراق را اعلام کرد تا کنون سخنانی خطاب به ملت آمريکا ايراد نکرده است. سخنگوی کاخ سفيد گفت رياست جمهوری احساس ميکند که زمان برای سخن گفتن در باره پيشرفت مبارزات عليه تروريسم و آنچه که بايد برای پيشرفت در آن مسير بعمل آيد مناسب است.

کالين پاول، وزير امور خارجه آمريکا امروز گفت رياست جمهوری از ساير کشورها خواهد خواست که به تلاشهای غير نظامی برای نوسازی بنيادهای ويران شده بر اثر جنگ در عراق به پيوندند. آقای پاول امروز در يک مصاحبه تلويزيونی گفت که تلاشهایِ برهبری آمريکا در عراق به حمايت مالی بيشتری نياز دارد. فرانسه ، آلمان و ساير کشورها از آمريکا خواسته اند که کنترل امور در عراق را به سازمان ملل متحد واگذار کند ولی آقای پاول گفت که در هر صورت نيروهای آمريکا نقش اول خود را در آن کشور حفظ خواهند کرد. احتمال دارد آقای بوش اعلام کند که چه مقدار پول در نظر دارد برای عمليات در عراق از کنگره درخواست کند.

گفته ميشود پرزيدنت بوش از کنگره خواهد خواست تا شصت ميليارد دلار ديگر را برای عمليات آمريکا در عراق تصويب کند. اين مقدار در حد قابل توجهی بيشتر از مبلغی است که کنگره انتظار داشت به هزينه های آمريکا در عراق اختصاص دهد. سخنرانی پرزيدنت بوش هنگامی ايراد ميشود که تلفات سربازان آمريکائی و هزينه هائی که فراتر از پيش بينی ها رفته است بر درصد محبوبيت رياست جمهوری آمريکا تاثير گذاشته است.

XS
SM
MD
LG