لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

گفتگوها برای پايان بخشيدن به دو دهه جنگ داخلی در سودان - 2003-09-07


مذاکره کنندگان صلح در کنيا می گويند هدف از اين گفتگوها که پايان بخشيدن به دو دهه جنگ داخلی در سودان است بر سر مسائل کليدی به بن بست رسيده است.

علی عثمان طاها، معاون رئيس جمهوری سودان، وجان گرنگ، رهبر ارتش آزاديبخش خلق سودان، از روز پنجشنبه گفتگو های رودر رو را آغاز کردند. اما مقام ها می گويند که اين گفتگوها که اکنون روز چهارم خود را سپری می کند تاکنون هيچگونه پيشرفتی در مورد موضوع های مورد اختلاف نداشته است.

هر دو رهبر تلاش می کنند راهی را بيابند که بتوانند قدرت سياسی و در آمدهای نفتی را طی يک موافقتنامه ا زپيش دست يافته برای يک دوره موقت شش ساله خود مختاری برای جنوب سودان بين خود تقسيم کنند.

ساير مشکلات شامل مسائل امنيتی و سه منطقه مورد درگيری است. اين مناطق شامل آبائی، کوه های نوبا و جنوب رودخانه نيل است. شورشيان در اين منطقه نيز فعال هستند گرچه از نظر جغرافيايی در جنوب واقع نشده اند.

گفتگوهای صلح در ماه های اخيرعليرغم توافق بدست آمده در خصوص طرح کلی برقراری صلح ، دچار تزلزل شده است. دور دوم مذاکرات رسمی صلح در دهم سپتامبر شروع خواهد شد.

ميانجی گران می گويند که هر دو طرف برای رسيدن به يک تفاهم زير فشار شديد بين المللی قرار دارند. آنها هشدار می دهند که شکست رهبران در گفتگو های رو در رو می تواند روند صلح را به بحران تبديل کند.

a

XS
SM
MD
LG