لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

سازمان عفو بين الملل و بررسی اعمال شکنجه در يوگسلاوی - 2003-09-04


يکی از سازمانهای معروف مدافع حقوق بشر از "صربستان" و "مونته نگرو" موکدا خواسته است ا جازه دهند تا در مورد گزارشهائی که حاکی از وقوع شکنجه مظنونان توسط پليس در رويداد مربوط به ترور "زوران جين چچ" Zoran Djindjic نخست وزير صربستان است، تحقيق بعمل آيد.

گزارش مذکور حاکی از آن است که بازداشت شده گان مظنون به شرکت در قتل ماه مارس "زوران جين چچ" نخست وزير اصلاح طلب، توسط پليس مورد شکنجه قرار گرفته اند.

سازمان عفو بين الملل در گزارش جديد روز پنجشنبه سوم سپتامبرخود، ميگويد براين باوراست که پليس بطور گسترده از شکنجه درعمليات موسوم به "عمليات شمشير"Saber Operationاستفاده کرده است.

گزارش شکنجه در ارتباط با حمله وسيع پليس بمنظور در هم شکستن تشکيلات "مافيا"و يا "تبهکاران سازمان داده شده" است که پس از ماجرای قتل ماه مارس اتفاق افتاد.

اين گزارش بر اساس اطلاعات داده شده از جانب مظنونان و وکلای آنان است. در اين گزارش آمده است که ضرب وشتم، شوک الکتريکی ، اعدام های ساختگی و خفه کردن مظنون بوسيله پوشاندن سر وی و بستن آن با نوار چسبهای مخصوص، از جمله شکنجه های بکار رفته است.

سازمان عفو بين الملل اين اتهامات را جدی تلقی کرده و از دولت صربستان خواسته است تا اجازه دهند مسئله اعمال شکنجه، بطور مستقل مورد بازرسی نمايندگان حقوق بشر قرا گيرد.

دولت صربستان هيچگونه پاسخی به در خواست سازمان عفو بين الملل نداده است. اما اتهامات مشابهی را که توسط سازمان عفو بين المللی اقامه شده بود، بی اساس خوانده است.

نخست وزير اصلاح طلب Zoran Djindjic در اثر اصابت گلوله ای از راه دور که توسط يک فرد از بلگراد شلطک شد بقتل رسيد.

مقامات رسمی بر اين باورند که افراد وابسته به "تشکيلات مافيا" ، با اميد به جابجايی نخست وزير مقتول با يکی از افراد طرفدار رئيس جمهور معزول يوگسلاوی، "اسلابدان ملاسويچ" ، مسئول اين قتل هستند. T

XS
SM
MD
LG