لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۵

سفارت بريتانيا در تهران مورد اصابت چند گلوله قرار گرفت - 2003-09-03


سفارت بريتانيا در تهران پس از آنکه مورد اصابت چند گلوله قرار گرفت، موقتا ً تعطيل شد. بنا بر گزارش خبرنگار صدای آمريکا از لندن اختلاف نظر عميقی بين دو کشور ايران و بريتانيا، در رابطه با احتمال استرداد سفير اسبق ايران در آرژانتين که در حال حاضر در بريتانيا زندانی است، وجود دارد.

بنا بر گفته دفتر روابط خارجی بريتانيا در لندن، پنج گلوله از خيابان به سفارت بريتانيا در تهران شليک شد. در اثر اين تيراندازی شيشه های ساختمان سفارت شکست اما کسی در اين حادثه مجروح نشد. مجموعه ساختمانی سفارت بريتانيا در تهران تا اعلام بعدی بسته خواهد ماند.

قبل از اين اتفاق، مرتضی صمدی، سفير ايران در بريتانيا - بطوری که عنوان ميشود- برای مشورت به تهران فرا خوانده شده بود. معلوم نيست که برای چه مدتی سفير ايران در لندن از مقر کار خود در لندن دور خواهد ماند اما دفتر روابط خارجی بريتانيا می گويد فرا خوانده شدن سفير ايران از لندن به تهران، معرف اين نيست که روابط سياسی دو کشور در سطح پائين تری از رده سفير قرار خواهد گرفت.

وقوع اين مسئله، جديدترين تشديد اختلاف نظر سياسی بين دو کشور است. بالا گرفتن اختلاف نظر، امکان استرداد سفير اسبق ايران به بوئنوس آيرس است. هادی سليمانپور، برای بازجوئی درباره بمبگذاری نُه سال قبل در پايتخت آرژانتين که در يک مرکز يهوديان انجام شد و در آن ٨۵ نفر کشته شدند؛ خواسته شده است. آقای سليمانپور که چهل و هفت ساله است، تا بحال دو بار در جلسه کوتاه دادگاه در لندن حضور يافته است. وی در حال حاضر تا حل مسئله استرداد خود به آرژانتين در بازداشت است. آقای سليمانپور يکسال و نيم قبل با رواديد دانشجوئی وارد بريتانيا شد و تا همين اواخر در دانشگاه « دورهام » در شمال شرقی بريتانيا سرگرم پژوهش بود.

وکلای مدافع آقای سليمانپور مسئله دخالت وی را در بمبگذاری بوئنوس آيرس قاطعانه رد کرده اند. دفتر روابط خارجی بريتانيا اين مسئله را يک مطلب قضائی ميداند در حالی که تهران می گويد بازداشت ديپلمات سابق وی، انگيزه سياسی داشته است. تهران که از افزايش تنشهای سياسی بمناسبت اين مسئله خشمگين شده است، تمام روابط اقتصادی و فرهنگی خود را با آرژانتين قطع کرده و هشدار داده است که اگر موضوع مطابق رضايت وی حل نشود،امکان دارد سفير بريتانيا را نيز از ايران اخراج کند. R

XS
SM
MD
LG