لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۱

توافق تازه دولت فرانسه با ليبی - 2003-09-01


دولت فرانسه تأييد کرده است که با دولت ليبی در مورد غراماتی که ليبی بايستی به بازماندگان قربانيان بمب گذاری سال ۱۹۸۹ در يک هواپيمای مسافری فرانسوی بپردازد به توافق تازه ای دست يافته است که بزودی قطعيت می يابد.

دومينيک دو ويلپَن، وزير امور خارجه فرانسه، امروز گفت توافق جديد شامل حال خانواده های همه ۱۷۰ قربانی هواپيمائی می شود که در سال ۱۹۸۹ بر فراز کشور نيجر سرنگون شد. ليبی هرگز مسئوليت آن بمب گذاری را نپذيرفت اما حاضر شد به خويشان قربانيان آن اقدام تروريستی ۳۵ مليون دلار غرامت بپردازد.

پس از آنکه ليبی اخيراً قبول کرد به خويشان ۲۷۰ قربانی يک بمب گذاری تروريستی ديگر که در سال ۱۹۸۸ در هواپيمای پان امريکن بر فراز اسکاتلند رخ داد دو ميليارد و هفتصد مليون دلار غرامت بپردازد، دولت فرانسه نيز خواستار غرامات بيشتری از ليبی شد.

ضمناً ليبی به آلمان هم پيشنهاد کرده است به قربانيان يک بمب گذاری در يک ديسکو در برلن که در سال ۱۹۸۶ انجام شد غرامت بپردازد و دولت آلمان نيز از ا ين پيشنهاد استقبال کرده است. در آن حمله در برلن غربی آن زمان به آن ديسکو که پاتوق سربازان آمريکائی بود، دو سرباز آمريکائی و يک زن ترک کشته شدند و صدها نفر نيز زخمی شدند.

يک بنياد به اصطلاح خيريه به نام بنياد بين المللی قذافی که به رياست پسر سرهنگ معمر قذافی، تآسيس شده هفته گذشته اعلام کرد که قصد دارد به قربانيان آن حمله تروريستی خسارت بپردازد. سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان گفت اين پيشنهاد ليبی را مثبت تلقی می کند و آن را در بررسی های شورای امنيت سازمان ملل متحد در مورد لغو تحريمهای بين المللی عليه رژيم ليبی به حساب خواهد آورد.S

XS
SM
MD
LG