لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

تونی بلر برای پاسخ به چگونگی مرگ کارشناس تسليحاتی، در برابر کميته ويژه تحقيق قرارمی گيرد - 2003-08-28


تونی بلر، نخست وزير بريتانيا، برای پاسخ به چگونگی مرگ کارشناس تسليحاتی که به دنبال گزارش جنجال بر انگيز برنامه های تسليحاتی قبل از جنگ عراق روی داد، امروز در برابر کميته ويژه تحقيق قرارمی گيرد.

گزارشهای رسيده حاکی است که انتظار می رود پيرامون عواملی که منجر به مرگ آقای کِلی گرديد آز آقای بلر سئوالهای جدی بعمل آيد. گفته می شودسئوالها بيشتر در باره صحت وسقم اتهاماتی متمرکز خواهد بود که می گويد دستياران نخست وزير بريتانيا به آقای کِلی فشار آورده بودند تا در باره توانائيهای تسليحاتی عراق غلو کند که بدانوسيله بريتانيا بتواند با دستاويز به آن خطر عراق را توجيه کند.

جف هون وزير دفاع بريتانيا روز چهار شنبه دربرابر کمنيته تحقيق سوگند ياد کرد که وی در تصميم دولت در افشای نام آقای کِلی فردی که دولت بريتانيا رابرای غلو در برآورد توان تسليحاتی عراق متهم ساخته بود نقشی نداشته است.

تونی بلر، نخست وزير بريتانيا می گويد اگر در اين گزارش که دولت او اطلاعات مربوط به برنامه تسليحات عراق را بيش ازاندازه بزرگ کرد حقيقتی وجود می داشت، او استعفا داده بود.

بلر روز پنجشنبه به يک کميته قضائی که در مورد مرگ يک کارشناس تسليحات تحقيق می کند گفت در گزارش دولت به خاطر دستاوردهای سياسی دست کاری نشد. نخست وزير بريتانيا اظهار داشت پرونده عراق بر اطلاعاتی که منابع اطلاعاتی کشور فراهم آورده بودند استوار بود. R

XS
SM
MD
LG