لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۳

ايران برای نخستين بار می پذيرد که تاسيسات اتمی اش رابا کمک خارجی ساخته است - 2003-08-27


واشنگتن پست در سرمقاله ٢٧ اوت می نويسد: هرچند ايران هنوز منبع کمک خارجی در ساختن تاسيسات هسته ای مخفيانه اش در جنوب تهران را فاش نکرده است، اما اطلاعات بدست آمده توسط آژانس اتمی بين المللی نشان می دهد که شرکت های پاکستانی در تامين قطعات و فنآوری اصلی جمهوری اسلامی نقش عمده داشته اند. پاکستان تکذيب می کند که نقشه های کار را به ايران و کره شمالی داده است.

در گزارش سازمان ناظر بر فعاليت های هسته ای همچنين ذکر شده است که ايران که نخست اجازه بازرسی شرکت "کالای الکتريک" را به بازرسان نداده بود، زمانی اين اجازه را صادر کرد که آثار پلوتونيوم را پاکسازی کرده بود، اما بازرسان توانستند با نمونه برداری رد آن را پيدا کنند.

اين بار ايران توجيه ديگری ارائه کرد و گفت که آثار مواد هسته ای از قبل روی دستگاه هايی بوده است که آن کشور از خارج خريداری کرده است.

گفته می شود که دستگاه هايی که برای تغليظ اورانيوم و رساندن آن به کيفيت لازم برای استفاده در سلاح هسته ای خريداری شده است، همان نوع دستگاه هايی است که پاکستان در دهه های هفتاد برای توليد سلاح های خود استفاده کرده بود.

يک ديپلومات اروپايی می گويد:" در گذشته ايران هميشه فعاليت های هسته ايش را تلاشی ملی و داخلی می ناميد و به آن افتخار می کرد. حال آنها می گويند که اينکار را با کمک زيادی از خارج انجام داده اند."

XS
SM
MD
LG