لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۹

جشنی به افتخار همگرايی زمين و مريخ و تولد نويسنده ادبيات تخيلی-علمی - 2003-08-26


مايک سوليوان، صدای آمريکا

چهارشنبه ۲۷اوت (پنجم شهريور) کره مريخ و زمين در يک سوم فاصله هميشگی خود قرار می گيرند، اتفاقی که هر شصت هزار سال يکبار رخ می دهد.

دوستداران نجوم که اين هفته در شهر "پاسيدينا" در ايالت کاليفرنيا دور هم جمع شدند، با يک تير دو نشان زدند:

جشنی برای تقارن نجومی و هشتاد و سومين تولد "رِی برادبوری" نويسنده بزرگی که منجمله، خالق "فارنهايت 451" و "وقايع مريخ" نيز هست.

لوئيس فريدمن، مدير انجمن اکتشافات فضايی که ميزبان جشن بود گفت که آثار برادبوری، منبع الهامی برای او بوده است.

آقای فريدمن گفت:"در همين لحظه، پنج سفينه بسوی مريخ در حرکت است. دو فضاپيما در مدار مريخ داريم و ژانويه آينده، پنج مريخ نورد ديگر به مقصد می رسند.

بنابراين، امسال و سال آينده، تمام جهان درباره نتايج اکتشافات اين هفت سفينه مطلع خواهند شد. لحظه پرشکوهی است، زيرا دانشی بدست می آوريم که مربوط می شود به مهم ترين سوآل بشر: زندگی چيست، و سرنوشت ما چيست؟"

انجمن اکتشافات فضايی، همراه با سفينه دوقلويی که اينک در راه مريخ است، اسامی چهارميليون نفر از علاقمندان به اکتشافات مريخ را روی ديسکتی به سياره سرخ فرستاده است. علاقمندان می توانند درباره پيشرفت مريخ پيما، به سايت انجمن مراجعه کنند: www.planetary.org

ری برادبوری، آرزو می کند که بخش بزرگ تری از منابع جهان، به جای جنگ، در راه اکتشافات فضايی خرج شود.

ا و می گويد روزی را به چشم می بيند که شايد صد سال ديگر، کتابخوان جوانی که در کره مريخ زندگی می کند، زير نور چراغ قوه "وقايع مريخ" او را بخواند و برای فتح و قابل زندگی ساختن کرات ديگر از آن الهام بگيرد.

XS
SM
MD
LG