لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۰

پرزيدنت خاتمی از دولت بريتانيا خواست عذر خواهی کند - 2003-08-24


پرزيدنت خاتمی رئيس جمهور ايران از دولت بريتانيا خواست تا به سبب دستگيری مقام سياسی سابق ايران هادی سليمانپور که باتهام شرکت در عمليات تروريستی در آرژانتين، در بريتانيا دستگير شده است، عذر خواهی کند.

يک روزنامه دولتی ايران به نقل از سخنان روز يکشنبه آقای خاتمی گفت: آقای خاتمی اميدوار است که بريتانيا بزودی اقدام به آزادی سفير سابق ايران در آرژانتين، خواهد کرد. آقای خاتمی گفت بزودی در ارتباط با دستگيری آقای هادی سليمانپور با دولت آرژانتين وارد مذاکره خواهد شد.

روز پنجشنبه، پليس بريتانيا بر اساس يک حکم بين المللی آقای سليمانپور را در دورهايم، منطقه ای در شمال انگليس، دستگير کرد. دولت آرژانتين مدعی همکاری آقای سليمانپور در انفجار هيجدهم ماه ژوئيه سال 1994 که در مرکز يهوديان بوينس آيرس اتفاق افتاد، متهم شناخته شده است. در جريان اين بمبگذاری تعداد 85 نفر از مردم جان سپردند. در زمان بمبگذاری، آقای سليمانپور تحت عنوان سفير ايران در منطقه در آرژانتين حضور داشت.

روز پنجشنبه، دولت ايران هرگونه همکاری در ارتباط با بمبگذاری در مرکز يهوديان را رد کرده و معتقد است که دستگيری مذکور بعلل سياسی ونه همکاريهای تروريستی مورد ادعا، انجام شده است.

تهران، طی يک اعتراض گسترده به دستگيری آقای سليمانپور، اعلام کرد از هرگونه ارتباط اقتصادی- فرهنگی با بريتانيا و بوينس آيرس خودداری خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG