لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۴

گردانندگان سابق همشهری روزنامه (( شرق)) را منتشر كردند - 2003-08-24


امروز در ايران تعدادی از گردانندگان سابق روزنامه همشری ، روزنامه (( شرق )) را منتشر كردند.

اين در حاليست كه پس از روی كار آمدن شهردار جديد تهران و تغيير مدير مسئول روزنامه همشهری ، محمد عطريانفر مدير مسئول سابق اين روزنامه و رئيس پيشين شورای شهر تهران ، خبر از انتشار اين روزنامه داده بود.

پيش از اين ، تاريخ انتشار اولين شماره از روزنامه (( شرق)) اول شهريورماه ( ديروز) اعلام شده بود كه ظاهرا به دليل مشكلات فنی اين امر ميسر نشده است.

اين روزنامه كه مدير مسئولی آن برعهده مهدی رحيميان و سردبيرش بر عهده محمد قوچانی است هر روز صبح در ۲۴ صفحه رنگی و با خط مشی سياسي، اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی به قيمت ۵۰ تومان منتشر خواهد شد.

محمد قوچانی تا پيش از روی كار آمدن احمدی نژاد ، شهردار فعلی تهران، به عنوان سردبير صفحات ضميمه همشهری با آن نشريه همكاری می كرد اما پس از تحولات اخير و مدير مسئول شدن شيخ عطار ، او نيز به همراه محمد عطريانفر همشهری را ترك كرد. به جرات می توان گفت كه در زمان قوچانی ، ضميمه همشهری يكی از حرفه ای ترين نشرياتی بود كه تا به امروز در ايران منتشر شده اند.

او در سر مقاله امروز (( شرق)) با اشاره به انتشار اين روزنامه جديد می نويسد: (( از ميراث دوم خرداد چيزی بر جای نمانده است. چنان كه به هنگام گفت و گو از اين روز به علت تكرار بسيار ، اندك ملالی در دل ها در می گيرد كه طعم توامانی از عشق و حسرت دارد. با وجود اين ما خود ارثيه دوم خرداديم. جمعی كه امروز روزنامه شرق را منتشر می كنند جملگی از فرزندان و برادران و خواهران اين روز و معنای نهفته در بطن آنند.))

همكار پيشين ماشا الله شمس الواعظين و داماد جوان عمادالدين باقی در ادامه تصريح می كند: (( تا پيش از اين روزنامه نگاری كم و بيش ابزاری برای تحولات سياسی بود و ما چون شيفته آن تحولات بوديم و مسحور مردم و مردانی كه سر دسته آن تحولات ، سعی سعيدی برای استفاده كامل از اين ابزار داشتيم.

اكنون اما روزنامه برای ما نه فقط ابزار كه هدف نيز هست. نه فقط تاكتيك استراتژی هم هست. چه اينك حتی اگر دوم خرداد به پايان رسيده باشد اما روزنامه نگاری چنان كسب شريفی هست كه بدون تكيه بر تند باد سياست ، پای برجا بماند.))

آرش ايرانی برای واحد اينترنت ، بخش فارسی صدای آمريكا

XS
SM
MD
LG