لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۶

نگرانی ايران از حمله احتمالی اسراييل به نيروگاه اتمی بوشهر،سی .ان.اس نيوز - 2003-08-22


نوشته: جولی استال( Julie Stahl)

مدير دفتربيت المقدس/ اورشليم سی .ان.اس نيوز

ترجمه: امير آذر

19 اوت 2003

اورشليم/ بيت المقدس --- يک کارشناس ايرانی روز سه شنبه اعلام کرد که ايران به شدت نگران حمله اسراييل به نيروگاه در حال تکميل اتمی بوشهر است.همان اتفاقی که درسال1981 برای راکتور هسته ای عراق رخ داد.

تهران با همکاری روسيه درحال تکميل نيروگاه اتمی خود است وهفته گذشته اعلام کرد که درصدد ساخت نيروگاه دومی نيز می باشد.ايران وروسيه هردوتاکيد کرده اند که اين نيروگاهها برای هدفهای غيرنظامی مورد استفاده قرار می گيرند، اما تحليلگران غربی می گويند که به اعتقاد آنان برنامه اتمی ايران مقدمه ای برای توسعه جنگ افزارهای هسته ای است که ايران ظرف چند سال آتی به آن دسترسی پيدا خواهد کرد.

هفته گذشته روزنامه واشينگتن پست گزارش داد که آريل شارون نخست وزير اسراييل درملاقات اخير خود با پرزيدنت بوش در واشنگتن موضوع توسعه هسته ای ايران را مورد بحث وبررسی قرار داده است.

طبق گزارش های رسيده شارون به بوش گفته است که طبق برآوردهای سازمان اطلاعات آمريکا ايران تا دو سه سال آينده به جنگ افزارهای اتمی مجهز خواهد شد.ايران ظرف يک يا دوسال آينده قادر به ساخت يک کلاهک هسته ای خواهد بود.وی اين نگرانی را با واشنگتن درميان گذاشت وگفت که اسراييل احتمال يک حمله پيشگيرانه را بررسی می کند.

واشنگتن در طی چند ساله اخيردست به تلاشهای نافرجامی برای متقاعد کردن روسيه به عدم همکاری با ايران برای تکميل نيروگاه هسته ای زد.پروژه ساخت اين نيروگاه پيش از انقلاب اسلامی ايران در سال1979 آغازشده بود.

روزدوشنبه ايران به اسراييل هشداردادکه درصورت حمله به نيروگاه هسته ای بهای اين کارخودرا خواهد پرداخت. حميدرضاآصفی سخنگوی وزارت امورخارجه ايران گفت که اميدواراست اسراييل به « اقدامی ماجراجويانه» دست نزند.

آصفی با اشاره به بمباران نيروگاه هسته ای عراق درسال1981 توسط اسراييل گفت:« اسراييل درگذشته نشان داده است که علاقمند به ماجراجويی است وبه هيچ اصلی پايبند نيست.درصورتی که مرتکب چنين اشتباهی شود بهای سنگينی خواهد پرداخت.» مناشه امير آگاه مسايل ايران می گويد که چنين اظهاراتی نشان دهنده آن است که تهران احتمال حمله اسراييل به نيروگاه اتمی را جدی می داند.

امير درادامه می افزايد که حتا اگرآمريکا ازخيرموضوع بگذرد واسراييل موفق نشود که دنيا را متقاعد کند که برنامه هسته ای ايران بايد متوقف شود بنظر می رسد که ايران متقاعد شده است که اسراييل کار خودش را خواهد کرد.آگاهان اسراييلی می گويند که به باورآنها اسراييل از تمام انتخابهای خود استفاده خواهد کرد از جمله حمله اي مشابه حمله به نيروگاه اتمی عسيراق بغداد که توسط فرانسوی ها احداث شده بود.

ماه گذشته اسراييل اعلام کرده بود که نگران آماده شدن موشک باليستيک شهاب- 3 است که آزمايش آن توسط کارشناسان سپاه موفقيت آميز ترازپيش بود.

اين موشک که درداخل ايران ساخته شده بردی معادل 800 مايل (1300 کيلومتر) دارد و قابليت هدف قراردادن اسراييل ، عربستان سعودی وترکيه راداراست.

برپايه گزارش های رسيده اين موشک قابليت حمل کلاهک هسته ای راداراست.

XS
SM
MD
LG