لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

جمهوری اسلامی دستگيری سفير سابق خود در آرژانتين را محكوم کرد - 2003-08-22


جمهوری اسلامی دستگيری سفير سابق خود در آرژانتين را محكوم کرده و آنرا عملی غير قانونی خوانده است. قرار است هادی سليمانی در دادگاهی در لندن حضور يابد و قضات موضوع تحويل دادن او را به آرژانتين در ارتباط با بمب گذاری در يک مرکز فرهنگی يهوديان در بوئنوس آيرس در سال ۱۹۹۴ بررسی خواهند کرد.

پليس بريتانيا آقای سليمانپور را روز پنجشنبه به استناد يک حکم بين المللی در شهر دورهام در شمال انگلستان دستگير کرد. او در آنجا در يک دانشگاه محلی درس می خواند. در تهران، حميد رضا آصفی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی دستگيری سفير سابق را يک عمل سياسی که زير نفوذ اسرائيل انجام گرفته است، توصيف کرد.

اوائل ماه جاری يک قاضی آرژانتينی احکام دستگيری بين المللی سليمانپور و ۷ ديپلمات ديگر جمهورطی اسلامی را صادر کرد. تمام آنها هنگام وقوع انفجار در آرژانتين بودند. حکم صادر شده سليمانپور را متهم می کند که همراه با ديگران برای کشتن افرادی در انجمن اسرائيل و آرژانتين در روز ۱۸ ژوئيه ۱۹۹۴ يا پيش از آن تبانی کرد. در انفجار ۸۵ تن جان باختند و ۲۰۰ نفر زخمی شدند.

سفير سابق جمهوری اسلامی در آرژانتين روز پنجشنبه در دادگاهی در لندن حضور يافت و بررسی درخواست تحويل دادن او به آرژانتين در ارتباط با بمب گذاری در يک مرکز فرهنگی متعلق به يهوديان در بوئنوس آيرس در سال ۱۹۹۴ آغاز شد.

هادی سليمانپور نام و سن خود را تائيد کرد و سپس قضات جلسه را موقتا تعطيل کردند تا او فرصت يابد با وکلای خود رايزنی کند. دادگاه لندن دستور داد سفير سابق جمهوری اسلامی در آرژانتين تا روشن شدن جلسه رسيدگی به درخواست بوئنوس آيرس برای تحويل دادن او به آرژانتين ، يک هفته در بازداشت نگاه داشته شود.

اسرائيل و آمريکا از دير باز بر اين گمان بودند که گروه حزب اله، که جمهوری اسلامی ازآن پشتيبانی می کند، در بمب گذاری دست داشت. جمهوری اسلامی بارها هرگونه مداخله ای را تکذيب کرده است. S

XS
SM
MD
LG