لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۷

انفجار بمب بخشی از ساختمان مقر سازمان ملل متحد در بغداد را ويران کرد - 2003-08-19


در انفجار بمبی که در کاميونی کارگذاشته شده بود بخشی از ساختمان مقر سازمان ملل متحد در بغداد ويران شد. به گفته مقامات دست کم ١۵ تن و از جمله نماينده اصلی سازمان ملل متحد در عراق جان باختند . در اين حادثه تروريستی ده ها نفر نيز مجروح شدند .

يک سخنگو گفت سرجيو وی يرا دل مه يو، در زير آوار ساختمان به دام افتاد اما پس از انفجار هوشيار بود ولی لحظاتی پس از آن در گذشت.

پرزيدنت بوش انفجار را محکوم کرد و آنرا کار تروريست هائی که دشمن جهان متمدن هستند، خواند. آقای بوش که در مزرعه خود در تگزاس با خبرنگاران سخن می گفت اظهار داشت: آنها دشمنان مردم عراق و هر ملتی هستند که می خواهد به مردم عراق کمک کند. جهان متمدن مرعوب نخواهد شد و اين قاتلان آينده عراق را تعيين نخواهند کرد.

رهبران سراسر جهان، خشم و اندوه خود را از انفجار بمب در مقر سازمان ملل متحد در بغداد ابراز می دارند. جک استرا، وزير امور خارجه بريتانيا اين رويداد را محکوم کرد و گفت لازم است که در تدابير امنيتی در کشور بازنگری شود.

ژاک شيراک، رئيس جمهوری فرانسه سرجی يو وی يرا دل مه يو را که در انفجار کشته شد، ستود و کارهای او در عراق را هوشمندانه و شجاعانه خواند.

ناتو، اتحاديه اروپا، اسرائيل، ايتاليا و ژاپن حمله مرگبار را محکوم کردند. روسيه، يکی از مخالفان جنگ عليه عراق، انفجار را يک عمل وحشيانه با هدف تضعيف روند صلح توصيف کرد و در بيانيه ای گفت جامعه بين المللی بايد در کمک به برقراری نظم در عراق بيشتر درگير شود. R

XS
SM
MD
LG