لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

هشت تن در درگيريهای خشونت آميز در مرکز ايران کشته شدند، خبرگزاری فرانسه - 2003-08-19


8 تن در درگيريهای خشونت آميز در مرکز ايران کشته شدند امير آذر . 18 اوت2003

تهران خبرگزاری فرانسه

8 تن در جريان تظاهرات خشونت آميزعليه يک رشته تغييرات اجرايی در شهر مرکزی سميرم کشته شدند.تعداد تلفات بيش ازأن چيزی است که قبلا" اعلام شده بود.

فرمانده سيا سی امنيتی استان اصفهان مهدی طاهری درگفت وگو با خبر گزاری ايسنا گزارش داد که:« دو تن از کشته شدگان از اعضای نيروهای امنيتی هستند. »

وی افزود که 150تن، از جمله 70 غيرنظامی و 80 تن از افراد پليس در اين درگيريها که شنبه روی داد زخمی شده اند.

وزارت کشور اعلام کرد که عبدالواحد موسوی لاری وزير کشور کميته ای را مامور رسيدگی و تحقيق پيرامون علت مرگ کشته شدگان به منطقه اعزام کرده است.درگيری ها زمانی آغاز شد که وزارت کشور تصميم گرفت روستای وردشت از توابع سميرم را از اين قسمت جدا کند وبه يک منطقه تازه تاسيس ديگر ملحق کند. طاهری گفت:« تظاهركنندگان در اعتراض به اين تغييرات اجرايی به خيابانها ريختند ولی آشوبگران بعدا" به آنان ملحق شدند و به منحرف کردن اعتراضات دست زدند.» راديوی دولتی ايران نيز اعلام کرد که:« برخی ازتظاهر کنندگان مبادرت به آتش زدن لاستيک ها ، شکستن شيشه مغازه ها ، منازل ،ا تومبيلها و ساختمانها ورزيدند که منجر به کشته شدن چند تن شد. »

سايت اينترنتی بازتاب که به جناح محافظه کار نزديک است و منبعی موثق محسوب می شود گزارش داد که درحدود3000 تن در اين ناآرامی ها شرکت داشتند و اضافه کرد که پليس اقدام به تير اندازی به سوی معترضين نمود.يک مقام محلی که نخواست نامش فاش شود به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت :« اهالی سميرم از تصميم اتخاذ شده درباره وردشت خشمگين بودند چرا که بين ای دو ناحيه مناسبات نزديکی وجودداشته است د رآنجا هنوز فرهنگ عشيره ای وجوددارد وافراد اين محل مسلح هستند. »

روزنامه کيهان نيز پيشتر از کشته شدن چهار معترض و دو مامور پليس درجريان درگيری هاخبرداده بود.سميرم درمنتهااليه جنوبی استان مرکزی اصفهان قرار دارد.

معاون فرمانداری اصفهان اعلام کرد که مقامات پس از اينکه وزارت کشور دستور تجديد نظر درباره تصميم اتخاذ شده پيرامون وردشت را داد در حال تلاش برای بازگرداندن آرامش به اين شهر هستند.

طی سالهای گذشته تغييرات اجرايی گوناگون موجب وقوع درگيری های خونينی در ايران شده است.در ماه آوريل سال گذشته در جريان تظاهراتی عليه طرحی که برای انتخاب شهر بيرجن به عنوان

مرکز استان تازه تاسيس خراسان جنوبی به وقوع پيوست يک نفر کشته شد.

XS
SM
MD
LG