لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۰

ايران می گويد توطئه القاعده عليه جمهوری اسلامی کشف شد - 2003-08-17


يک مقام بلند پايه ايرانی ميگويد نيروهای امنيتی تهران طرح توطئه ئی را برای حمله به جمهوری اسلامی توسط عمال القاعده کشف کرده اند.

رسانه های خبری ايران امروز به نقل از حسن روحانی ، رئيس امنيت ملی گزارش دادند که ماموران اطلاعاتی طرح تروريستها را کشف و خنثی کردند.

وی توضيح بيشتری در اين زمينه نداد. ايالات متحده آمريکا، تهران را به پناه دادن به تروريستهای القاعده که در پی اشغال افغانستان در سال ۲۰۰۱ و بيرون راندن طالبان به ايران گريختند، متهم کرده است.

محمد خاتمی ، رئيس جمهوری ايران هفته گذشته گفت که اعضای وابسته به القاعده در ايران تنها تحت بازداشت خانگی قرار ندارند بلکه توقيف هستند. دولت تهران ميگويد اعضای القاعده را به کشورهائی که با آنان روابط حسنه دارند باز ميگرداند ولی سايرين را که مليت آنها روشن نيست و يا جرم و جنايتی در ايران مرتکب شده اند در داخل کشور محاکمه خواهد کرد.

دولت ايران به مقامات ايالات متحده اجازه دسترسی به زندانيان را نداده است. ضمنا يک مقام عربستان سعودی هفته گذشته در واشنگتن اعلام کرد که ايران تا پانزده نفر از اعضای کليدی و مهم القاعده ، از جمله سيف العادل ، رئيس امنيت آن گروه تروريستی و سعد بن لادن ، پسر اوساما بن لادن را در بازداشت دارد. آن مقام سعودی گفت ساير رهبران القاعده که در ايران حضور دارند عبارتند از سليمان ابو غيث ، سخنگوی القاعده که زاده کويت است و ابو مُصعب زرقاوی که يک اردنی است و گفته ميشود که قتل يک ديپلمات آمريکائی را سال گذشته در امٌان برنامه ريزی کرده بود.

a

XS
SM
MD
LG