لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

مجلس آرژانتين، قانون عفو عمومی که به کارگزاران رژيم سابق داده شده بود لغو کرد - 2003-08-14


برايان بيرنس، صدای آمريکا، بوينوس آيرس

يکی از مجلسين آرژانتين، قانون عفو عمومی که به کارگزاران رژيم سابق داده شده بود لغو کرد

مجلس نمايندگان آرژانتين که بخشی از کنگره آن کشور است، پس از بحث بر سر اين موضوع که آيا عفو عمومی که به رهبران نظامی در حکومت ديکتاتوری پيشين داده شد، از نظر قانون اساسی ارزشی دارد يا نه، رای داد که اين قانون بايد پس گرفته شود.

مقامات رژيم گذشته با اتهام نقض حقوق بشر در دوران زمامداری خود روبرو هستند. هزاران نفر تظاهرکننده برای لغو قانون عفو عمومی تظاهرات کردند.

فعالين حقوق بشر در آرژانتين از تصميم مجلس استقبال کردند، اما می گويند که منتظرند ببينند آيا در عمل نيز تغييری در وضعيت حقوق بشر آرژانتين حاصل خواهد شد.

در مبارزه عليه مخالفين در جنگ موسوم به «کثيف» هزاران تن آرژانتينی ناپديد شدند که هنوز پس از سال ها خبری از سرنوشت آنها نيست.

بسياری از رهبران و فرماندهان نظامی سابق، به حکم يک قاضی ماه گذشته به زندان انداخته شدند. يک قاضی نيز در اسپانيا خواهان استرداد اين مقامات شده تا در آنجا به دليل جنايت هايی که عليه اتباع اسپانيا انجام داده اند محاکمه شوند.

هکتور تيمرمن، روزنامه نگار آرژانتينی می گويد :"اين تصميم مجلس، صرفاً تصميمی سياسی است و نظام قضايی آرژانتين هنوز دچار مشکلات عديده است که تا درست نشود، نمی توان انتظار تغيير داشت.

وقتی شما در آرژانتين يک نفر را بکشيد، به زندان می افتيد. اگر بيست نفر را بکشيد، شما را به ديوانه خانه می اندازند. اگر بيش از هزار نفر را بکشيد، به شما عفو مخصوص می خورد."

حال نوبت سنای آرژانتين است که وارد بحث در مورد لغو قانون عفو شود. سپس، رای ديوان عالی معين می کند آيا نظاميان سابق بايد به محاکمه کشيده شوند .

a

XS
SM
MD
LG