لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۲

انفجارهای انتحاری در اسرائيل - 2003-08-12


بمب اندازان انتحاری فلسطينی برای نخستين بار در مدت ۵ هفته به اسرائيل و کرانه غربی حمله کردند، دو اسرائيلی را کشتند وآتش بسی را که گروه های افراطی فلسطينی اعلام کرده بودند شکستند.

پليس اسرائيل ميگويد در حمله اول ، مهاجم خود را در خارج از يک بازار در مرکز شهرک روش حی عين در نزديکی تل اويو منفجر ساخت. در اين رويداد حداقل يک اسرائيلی کشته و ده نفر ديگر نيز مجروح شدند. در کمتر از يک ساعت بعد انفجار انتحاری ديگری در شهرک يهودی نشين آريل که در کرانه غربی واقع است يک اسرائيلی را کشت و دو نفر ديگر را مجروح کرد. هنوز هيچ شخص و يا سازمانی مسئوليت ايجاد اين دو انفجار را نپذيرفته است. اسرائيل با اعلام به تعويق افکندن آزادی حدود هفتاد فلسطينی نسبت به اين حادثه واکنش نشان داد. قرار بود اين زندانيان با هدف تقويت و حمايت از طرح صلح خاور ميانه آزاد شوند.

آريل شارون، نخست وزير اسرائيل گفت ادامه خشونت پيشبرد روند صلح را غير ممکن خواهد ساخت. اما در واشنگتن کالين پاول، وزير امور خارجه آمريکا، گفت نبايد اجازه داد بمب گذاری ها، نقشه راه صلح را از مسير خود منحرف سازد.

يک جناح ياغی جنبش فتَح ، به رهبری ياسر عرفات، مسئوليت نخستين انفجار در نزديک تل آويو را بر عهده گرفت. حماس گفت يکی از اعضای آن دومين حمله را در خارج از محله يحودی نشين آريل در کرانه غربی انجام داد. R

XS
SM
MD
LG