لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۹

شماره جديد نشريه حقوق بشر منتشر شد - 2003-08-12


نشريه «حقوق بشر» ارگان جامعه دفاع از حقوق بشر د رايران، پنجاه و هفتمين شماره تابستان ۱۳۸۲ را منتشر کرد.

بهرام محيی، در مقاله ای نسبتاً فنی و کارشناسانه "عناصر سه گانه در مفهوم انتسابی حقوق بشر" را بررسی می کند.

گزارش سازمان عفو بين الملل که تا دسامبر ۲۰۰۲ را می پوشاند، تهديد ها و تحديد های ضد آزادی های مدنی و حقوق بشر در ايران را بر می شمارد.

حسين باقرزاده، تحت عنوان "تفارق مقولات دموکراسی، آزادی و حقوق بشر" به مواردی از نقض حقوق اقليت ها در دموکراسی ها اشاره می کند.

محمد شريف به اشغال سفارت آمريکا در تهران می پردازد و برخی سوءاستفاده هايی که برادران مذهبی و رفقای چپ از اين واقعه کردند و هيچکدام هم هرگز توضيح ندادند که "… منافع و مضار ايران و منافع و مضار آمريکا در اثر حادثه تصرف سفارت پيشين آمريکا…" چه بود.

نسرين ستوده، در مورد تاريخ اصل حقوق بشر می نويسد. مهرانگيز کار، بخش چهارم سلسله مقالات خود "موانع حقوقی توسعه سياسی در ايران" را در اين شماره ادامه می دهد و ابراهيم محجوبی، مقوله «حقوق جنسی» را هدف می گيرد، مقوله ای که اهميت کمتری از ديگر جنبه های حقوق بشر شايد ندارد ولی سنتاً مورد بی توجهی است.

شماره ۵۷ نشريه حقوق بشر با مقالات و گزارشات غنی ديگر، مجموعه ای است خواندنی نه فقط برای فعالين سياسی و دست اندرکاران حقوق بشر، بلکه برای هر ايرانی که می داند بدون وجود جامعه مدنی، رعايت حقوق انسان ها و حکومت قانون، اين قافله همچنان تا به حشر لنگ است!

چند مطلب که بطور اخص در مجموعه نظر را جلب می کند، يکی شکوه های خانم زهرا اشراقی، نوه آيت الله خمينی است که می گويد:" هميشه رويم فشار بوده. جوانی ام هدر شد". خانوده نگذاشتند او موسيقی و نقاشی بخواند و چادر را هم به او تحميل کردند. بی آنکه بخواهيم رنج او را به عنوان يک زن، بی اهميت يا فرعی جلوه دهيم، گويا در اين خانواده مخالفت خوانی موروثی است.

اما هيچيک از مطالب به اندازه "نظری به مشکلات خانواده های زندانيان سياسی" (گزارش فکر روز) دردناک نيست و مسائل زندگی خانوادگی زندانيان سياسی را در جلوی چشم اين چنين زنده و ملموس نمی سازد. خواننده می فهمد که آنها فقط يک اسم، يک هويت سياسی نيستند که بايد مورد استفاده جناح ها قرار بگيرند. انسان هايی اند که زندگيشان در مرز پاشيدگی قرار گرفته است.

فرزندان زندانيان سياسی – و چه بسا غير سياسی- هرچه جوان تر، آسيب پذير تر. تازه، بايد «خدا را هم شکر کنند»، چون اگر چند سال پيش بود و جمهوری اسلامی هنوز در اوج قدرت، احتمالاً تا الان حتی زنده نمانده بودند.

مقالاتی که در نشريه حقوق بشر جنبه سياسی قوی تری دارند (درس هايی از جنگ عراق، نظم نوين جهانی… تهاجم نامشروع، لوموند ديپلوماتيک) آشکارا جنبه ايدئولوژيک و ضديت با سياست های آمريکا دارند.

لطفاً برای تماس، مشترک شدن نشريه يا کمک مالی از آدرس های زير در اروپا و آمريکا استفاده فرمائيد:

Postadresse: Liga- Iran/ P.O. Box 150 825 / D - 10670 Berlin

Telefon: (030) 825-8552/ Fax: (030) 826- 6286

E-mail: Liga- Iran@gmx.de

Internet: www.liga-Iran.de

Postadresse USA/Australia/Canada:

League/Iran/ P.O.Box 4251/ Weslake-Village, CA 91359/USA

XS
SM
MD
LG