لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۰

چارلز تيلوُر، رئيس جمهوری ليبريه ازمقامش کنار ميرود - 2003-08-11


چارلز تيلوُررئيس جمهوری ليبريه با بهره گرفتن از يک سخنرانی برای وداع گفت که به رفتن به تبعيد بزور مجبور شده است... آقای تيلوُر وعده داده است که در روز دوشنبه استعفا دهد و قدرت را به موسی بلاه، معاون رياست جمهوری تسليم دارد.

آقاي تيلوُر گفته است که پيشنهاد پناهندگی از سوی کشور نيجريه را خواهد پذيرفت. آ رئيس جمهوری ليبريه روز يکشنبه در نطق خويش گفت که از مقامش کنار ميرود تا به خونريزی در ليبريه خاتمه ببخشد. او همچنين ايالات متّحده را به حمايت از شورشيان ليبريه و وادار کردن وی به ترک کشورش متّهم کرد.

ايالات متّحده و کشورهای غرب آفريقا بر اين امر پافشاری ورزيده اند که آقای تيلوُر از قدرت کنار برود تا اميدی برای پايان دادن به جنگ ويرانگر داخلی ۴ ساله ليبريه باشد.

يکی از مقامات ارشد حکومت آقای بوش در واشنگتن به آسوشيتد پرس گفت که وی از مسئله مورد ادعای آقای تايلور مبنی بر ارتباط ايالات متحده و شورشيان ليبريه مطلع نبوده است، اما اين ادعا که ايالات متحده کمک مالی ويا نظامی به شورشيان داده است، را بی اساس خواند.

آقای تايلور همچنين از جانب محافل بين المللی متهم بدست داشتن در جنگ داخلی سييرا ليون است.

يک گزارش جديد از سازمان ملل حاکی است که از سال ١٩٨٩وطی جنگ داخلی در ليبريه حدود ٢٥٠هزلر تن بقتل رسيده و در حدود سه ميلينون جمعيت کشور جابجا شده اند.T

XS
SM
MD
LG