لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

چارلز تيلور از مقام رياست جمهوری استعفا داد و ليبريه را ترک کرد - 2003-08-11


در ليبريه چارلز تيلور چند ساعت پس از آن که از مقام خود به عنوان رئيس جمهوری استعفا داد، کشور را ترک کرد.

او روز دوشنبه همراه با اعضای خانواده اش سوار هواپيما شد و اعتقاد بر اين است که قصد دارد به نيجريه، که به وی پناهندگی داده است، برود.

چارلز تيلور که قدرت را به Moses Blah معاون خود واگذار کرد، در سخنانی هنگام بدرود گفت نقش خود را به عنوان يک گوسفند قربانی قبول کرد و انشاء اله باز خواهد گشت.

پس از آن آقای بلاه به عنوان رئيس جمهوری موقت ليبريه سوگند ياد کرد. او تا ماه اکتبر، زمانی که قرار است يک دولت موقت زمام امور را در دست بگيرد، بر ليبريه حکومت خواهد کرد.

جامعه بين المللی از استعفای چارلز تيلور، رئيس جمهوری ليبريه استقبال کرده است. کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل متحد می گويد اميدوار است اين تحول آغاز پايان گرفتن کابوسی طولانی برای مردم ليبريه باشد. عنان همچنين از تمام طرف های مناقشه ليبريه خواست آتش بس را رعايت کنند و اجازه دهند کمک های مورد نياز مردم به تمام کشور برسد.

در واشنگتن، سخنگی وزارت امور خارجه آمريکا گفت استعفای چارلز تيلور و خروج برای برقراری صلح در کشور اساسی است. او گفت تيلور عاملی برای خشونت در ليبريه بود.

اتحاديه اروپا استعفای تيلور را گامی در جهت درست در کوشش هائی که برای پايان دادن به خشونت جريان دارد خواند و يک سحنگو گفت اتحاديه آماده است راه های کمک به ليبريه را بررسی کند. R

XS
SM
MD
LG