لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

در انفجار بمب در پايتخت اندونزی ١٣  تن کشته شدند - 2003-08-05


در انفجار بمب بزرگی در مقابل هتل ماريوت در جاکارتا، پايتخت اندونزی، ١٣ تن جان سپردند و ١٤٩ نفر زخمی شدند. گزارش های خبری حاکی است که يک شهروند هلندی از جمله قربانيان بود.

ده ها آمبولانس به هتل جی. دبليو. ماريوت در مرکز جاکارتا اعزام شده اند . انفجار، اوائل بعدازظهر سه شنبه سالن انتظار هتل را به شدت تکان داد و باعث فروريختن ديوار ها شد. پنجره ها تا طبقه بيستم خرد شدند.

چهار تاکسی در جلوی هتل نابود شدند و به ساختمان های مجاور آسيب رسيد. فرماندار جاکارتا می گويد ممکن است انفجار، کار بمب گذاران انتحاری باشد ولی هنوز کسی به عنوان مسئول انفجار اعلام نشده است. يکی از مديران هتل می گويد هيچ يک از مهمانان هتل در اين انفجار کشته نشدند.

مگاواتی سوکارنوپوتری، رئيس جمهوری، از صحنه انفجار بمب، که در يک اتومبيل کارگذاشته شده بود ديدن کرد و سفارت آمريکا بار ديگر به آمريکائيان ساکن اندونزی هشدار داد مراقب حملات تروريستی باشند. در واشنگتن کاخ سفيد حمله را محکوم کرد و گفت آمريکا آماده است به سپردن مسئولان آن به دست عدالت کمک کند.

رئيس پليس اندونزی گفت بين اين حمله و بمب هائی که در اکتبر گذشته در جزيره بالی منفجر شد شباهت هائی وجود دارد. انفجار جديد دو روز پيش از آن روی داد که قرار است دادگاهی نخستين حکم خود را در محاکمه تند روهای اسلامی در ارتباط با انفجارهای بالی صادر کند. در آن انفجار بيش از ٢٠٠ تن کشته شدند.

در حال حاضر، چهار دادگاه، مظنونين به انفجار سال گذشته بالی را محاکمه می کند. گفته می شود انفجار بالی کار يک گروه تروريست محلی به نام "جماعت اسلامی" بوده است.

روز سه شنبه، جلسه دادگاه به نقش "ابو بکر بشير" رهبر جماعت اسلامی رسيدگی می کرد.

تنی چند از متهميم دادگاه بالی گفته اند که هدف آنها کشتن خارجی ها بود و هتل « ماريوت » که در قلب اقتصادی جاکارتا قرار دارد، مکان مورد علاقه جهانگردان و تاجران خارجی است که اندونزی سفر می کنند. a

XS
SM
MD
LG