لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۵

تصويب قطعنامه سازمان ملل برای استقرار صلحبانان بين المللی در ليبريه - 2003-08-02


شورای امنيت سازمان ملل متحد، قطعنامه پيشنهادی ايالات متحده را برای برپايی عمليات برقراری صلح در ليبريه که سه سال است درگير جنگ داخلی است تصويب کرد.

شورای امنيت که پانزده عضو دارد، اواخر جمعه، با دوازده رای موافق و عدم حضور فرانسه، آلمان و مکزيک، قطعنامه را تصويب کرد. سه کشور نامبرده می گويند به دليل ناخوانی يکی از بند های اين مصوبه با قوانين کشورشان در رای گيری شرکت نکردند.

آمريکا مايل است که «جامعه اقتصادی دولت های آفريقای غربی» موسوم به «اکوواز» ECOWAS رهبری اين عمليات را بعهده بگيرد و آمريکا نقش حمايتی داشته باشد.

انتظار می رود ناوچه جنگی «ايو جيما" که شماری از تفنگداران دريايی آمريکا را حمل می کند و يک کشتی جنگی ديگر، شنبه به نزديکی سواحل ليبريه برسند.

پنج شنبه گذشته، رهبران آفريقای غربی اعلام کردند که نيروی 1500 نفره ای از سربازان حافظ صلح نيجريه ای، تا دوشنبه وارد ليبريه خواهند شد و چارلز تيلور، رئيس جمهوری ليبريه سه روز بعد به عنوان پناهنده به نيجريه خواهد رفت.

در همين حال در مونروويا، پايتخت ليبريه، از اوائل جمعه درگيری شديد برای تصرف سه پل اصلی که به مرکز شهر منتهی می شوند جريان داشته است.

سازمان های کمک های نوعدوستانه می گويند که از ماه ژوئن تا کنون، بيش از هزار نفر از مردم غيرنظامی در اين درگيری ها کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG