لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۱

عکس العمل دنيای عرب، به گزارش کنگره آمريکا منفی بوده است  نه نسبت به عربستان سعودی - 2003-08-02


صرف نظر از هر گونه اختلافی که ممکن است ساير کشورهای عرب با عربستان سعودی داشته باشند، نظر دنيای عرب حاکی بر پشتيبانی کامل از رهبران عربستان سعودی است که هيچ رابطه ای بين دولت عربستان و هواپيما ربايان تروريست يازدهم سپتامبر نميبينند.

قسمتی از گزارش که بيش از همه توجه را بخود جلب کرده است، می گويد که دو نفر از هواپيما ربايان از دانشجوئی کمک مالی دريافت ميداشته اند که با مقامات کنسولگری عربستان در شهر لس آنجلس ارتباط داشته است.

بر اساس اين گزارش، دانشجوی نامبرده بطور آشکاری به کمکهای مالی نامحدود عربستان سعودی دسترسی داشته است. اما اين گزارش، حد اقل آن بخشی که در اختيار همه قرار گرفته است به مطلب بيشتری اشاره نمی کند. دولت بوش با شمردن نگرانی هايش در مورد مسائل امنيت ملی، آشکار کردن بيست و هشت صفحه ای را که به عربستان سعودی ارتباط دارد، رد کرد. پادشاهی عربستان، قوياً هر گونه ارتباط دولت خود را با حمله های تروريستی مردود دانسته و در همان زمان فرستاده خود – وزير امور خارجه عربستان سعودی - را جهت کوشش برای اعلام متن بيست و هشت صفحه گزارش نامبرده به واشينگتن اعزام داشت.

اما با اين وجود، پرزيدنت بوش روز سه شنبه تقاضای عربستان را در مورد علنی کردن بيست و هشت صفحه گزارش، بدلايل امنيت ملی رد کرد.

عکس العمل دنيای عرب، به گزارش کنگره آمريکا منفی بوده است نه نسبت به عربستان سعودی.

بنا بر تجزيه و تحليل " سيد صادق امين" روزنامه های عرب زبان و شبکه های راديوئی در پشتيبانی از عربستان سعودی صف آرائی کرده اند.

وی ميگويد:

"رسانه های گروهی عرب طرف عربستان سعودی را گرفته اند و می گويند کسانی که گزارش کنگره را نوشته اند در کنار بخشی از توطئه و دسيسه صهيونيستها در بد نام کردن پادشاهی عربستان و بد نام کردن دنيای اسلام است. اتفاقی که افتاده است به دليل نفوذ مالی وسياسی فراوان عربستان در منطقه است و در نتيجه تمام کشورهای عرب در جهت عربستان سعودی صف آرائی خواهند کرد. "

XS
SM
MD
LG