لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۸

نخستين واحد سربازان پاسدار صلح روز دوشنبه وارد ليبريه خواهند شد - 2003-08-01


رهبران آفريقای غربی می گويند نخستين واحد سربازان پاسدار صلح روز دوشنبه وارد ليبريه خواهند شد و تلاش خواهند کرد به يک جنگ داخلی سه ساله که در دوهفته گذشته شدت گرفته است پايان بخشند.

آنها اين خبر را در پی جلسه فوق العاده جامعه اقتصادی کشورهای آفريقای غربی در غنا اعلام کردند.

رهبران کشورهای عضو اين جامعه می گويند همچنين موافقت شد که چارلز تيلور، رئيس جمهوری ليبريه بايد ظرف سه روز پس از ورود واحد پيشگام سربازان نيجريه کشور را ترک کند. آقای تيلور پيشنهاد نيجريه را برای تبعيد به آنجا پذيرفته است.

در اين ميان، به نظر می رسد جنگ بين شورشيان و نيروهای دولتی در مونروويا، پايتخت، فرو کش کرده است.

فرستادگان کشورهای آفريقای غربی به ليبريه می گويند چارلز تيلور، رئيس جمهوری از مونروويا خارج شده است و گفت و گو درباره استعفای او را، که قرار است روز شنبه انجام گيرد، به تاخير انداخته است.

وزير امور خارجه غنا می گويد تيلور به شهر بوکانن در مرکز لِيبريه رفته است. در آنجا سربازان دولتی برای بيرون راندن جنگجويان شورشی با آنها می جنگند. در اين ميان، بامداد جمعه آرامش کوتاهی که در عمليات جنگی در مونروويا پيدا شده بود با آغاز نبردهای جديد در اطراف يک پل اصلی درهم شکست. گلوله های توپ در يک ناحيه مسکونی فرود آمد و دست کم تن را کشت. رهبران آفريقای غربی می گويند ورود صلحبانان به مونروويا روز دوشنبه آغاز خواهد شد و چارلز تيلور سه روز بعد ليبريه را ترک خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG