لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

موافقت کره شمالی با انجام مذاکرات چند جانبه - 2003-07-31


وزارت امور خارجه روسيه می گويد کره شمالی با انجام مذاکرات چند جانبه در باره برنامه جنگ افزار هسته ای پيونگ يانگ موافقت کرده است. در بيانيه ای که روز پنجشنبه در مسکو منتشر شد گفته می شود سفير کره شمالی در روسيه اين توافق را به شکل پيامی از سوی دولت خود اعلام کرد. بنا به گزارش های خبری در پيام گفته می شود کره شمالی با مذاکرات شش کشور از جمله روسيه موافق است.

کاخ سفيد هنوز به اين گزارش واکنشی نشان نداده است، اما اگر تائيد شود يک درخواست اصلی آمريکا را تامين خواهد کرد. پيش از اعلام خبر موافقت کره شمالی، جان بولتون معاون وزارت امور خارجه آمريکا و مسوول کنترل تسليحات، هشدار داد که واشنگتن باجگيری هسته ای را تحمل نخواهد کرد. او که در سئول سخن می گفت تاکيد کرد که آمريکا جنگ افزار هسته ای را در شبه جزيره کره قبول نخواهد کرد.

جان بولتون اظهار نظر کرد که جاه طلبی های هسته ای کيم یونگ ايل رهبر کره شمالی کشور او را نيرومند تر نخواهد ساخت و افزود: در حالی که او زندگی شاهانه ای در پيونگ يانگ دارد، صدها هزار نفراز مردم خود را در اردوگاه ها و زندان ها به بند کشيده است و ميليون ها نفر ديگر را گرفتار فقر کرده است. جان بولتون گفت آمريکا برای مقابله با تهديد هسته ای کره شمالی تمام راه ها را باز نگاه ميدارد.

XS
SM
MD
LG