لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

تهران  يکی از ارزانترين شهرهای  دنيا - 2003-07-29


برطبق بررسی های انجام شده بوسيله يکی از معتبر ترين گروههای پژوهشی لندن - واحد نگرش اکونوميست - اروپا گران ترين منطقه زندگی در دنيا شناخته شده است. بنابر گزارش اين مرکز، هفت شهر از گرانترين شهرهای دنيا در اروپا قرار دارد. در رده گزارش واحد اکونوميست، "اسلو" سومين شهر گران دنياست. ساير شهرهای اروپائی در رده گرانترين ده شهر جهان عبارت هستند از زوريخ، کپنهاگ، ژنو، پاريس، ريِکاويک و لندن. توکيو و اوزاکا مانند ده سال گذشته در رفيع ترين مرتبه اين فهرست قرار دارند. هنگ کنک در رده پنجم قرار گرفته است.

"بيل ريجرز" سر دبير واحد تهيه کننده اين گزارش می گويد پولهای مستحکم رايج اروپا که در راًس آن "يورو" قرار دارد؛ دليل هزينه گران زندگی در قاره اروپاست. وی می گويد ما شاهد افزايش هزينه زندگی در کشورهای مصرف کننده "يورو" بوده ايم و بهمان نسبت که بر بهای "يورو" در مقابل دلار آمريکائی افزوده شده، قيمتها نيز گرانتر شده است. درست در جهت مخالف آن، ميبينم که در واقع شهرهای مختلف آمريکا در فهرست اين گزارش در درجات پائين تری قرار گرفته اند زيرا به نسبت تضعيف نسبی دلار، هزينه زندگی در اين شهرها نيز ارزانتر شده است.

شهر نيويورک از فهرست ده شهر گران دنيا در آمده و حالا در مرتبه سيزدهم قرار گرفته است. آمريکای لاتين نيز با وجود اقتصاد آشفته مداوم خود در فهرست پژوهشی اکونوميست پائين آمده است. مکزيکو سيتی در رديف پنجاه و ششم و "سائو پولو" در رده يکصد و بيستم – چهار عدد مانده به آخر - قرار گرفته است. تهران با محاسبه رقمی کمتر از يک چهارم هزينه زندگی در توکيو، همچنان يکی از ارزانترين شهرهای دنيا باقی مانده است. گروه پژوهشی اکونوميست قيمتها را در اقلام متنوع و گسترده ای از نان گرفته تا شير و از اتومبيل گرفته تا برق و تلفن بررسی کرده است تا بتواند گزارش شش ماهه ای از هزينه های زندگی تهيه کند.

مشتری های تجاری برای محاسبه رقم فوق العاده و هزينه سفرهائی که به مقامات اجرائی شرکتهای خود برای زندگی در کشورهای خارجی می پردازند؛ از خدمات اين گروه پژوهشی معتبر استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG