لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۸

مقامات روآندا خواهان برکناری خانم دلا پونته از مقام خود شدند - 2003-07-28


خانم کارلا دِلا پونته، قرار بود امروز با کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل متحد ديدار داشته باشد و خبر اين ديدار با گزارش هائی همزمان شده که حاکيست مقامات روآندا خواهان برکناری خانم دلا پونته از اين مقام شده اند.

دولت ِ تحت هدايتِ قوم توتسی در روآندا می گويد خانم دلا پونته در تعقيب افراد قوم هوتو که متهم به ارتکاب جنايات ضد بشری در سال ۱۹۹۴ در روآند بوده اند، چندان مجدانه عمل نمی کند.

از سوی ديگر، خانم دلا پونته مقامات روآندا را متهم ساخته است که مانع کوششهای وی درباره آن عده از افراد قوم توتسی است که پس از جنايات قبلی متهم به قتل افراد قوم هوتو شده اند.

کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد ياد آور شده است که شورای امنيت ممکن است دادستان های جداگانه ای را برای دادگاه های رسيدگی به جنايات جنگی در رواندا و يوگوسلاوی سابق منصوب کند.

آقای عنان که روز دوشنبه که پيش از ديدار با کارلا دلا پونته دادستان اصلی هر دو دادگاه سازمان ملل متحد با خبرنگاران سخن می گفت، اظهار داشت در شورای امنيت اين احساس وجود دارد که ممکن است برای تکميل وظايف هر دادگاه به دو دادستان نياز باشد. دولت توتسی رواندا بر جايگزينی خانم دل پونته، که دوره چهار ساله او در ماه سپتامبر منقضی می شود، تاکيد داشته است.

XS
SM
MD
LG