لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

رئيس جمهوری فيليپين تاساعت  يازه صبح بوقت بين المللی برای تسليم شدن به سربازان شورشی فرصت داد ولی اين ضرب الاجل نيز سپری شد - 2003-07-27


گلوريا آرويا رياست جمهور فيليپين گفت وی به سربازان شورشی که مجموعه ساختمانی واقع در مانيل را در تصرف دارند، تا ساعت پنج بعد از ظهر بوقت محلی فرصت می دهد.

سربازان اين مجموعه ساختمانی را از اول وقت امروز اشغال کردند.

خانم آرويا سربازان شورشی را به تلاش برای توطئه يک کودتا محکوم کرد، اما سربازان اين ادعا را رد کردند و التيماتوم تسليم شدن را نپذيرفتند. دولت برای پايان دادن به اين شورش فرصت بيشتری به سربازان ياغی داده است. حدود دويست سرباز و افسر جزئ در آپاتمان و مرکز خريدی که در نزديکی منطقه تجاری مانيل قرار دارد در محاٌره قرار گرفته اند. ولی ميگويند که در آن ساختمان مواد منفجره جاسازی کرده اند. پرزيدنت آريو به نيروهای دولتی دستور داده است تا درصورت لزوم از قدرتِ معقولِ قهريه استفاده شود.

سربازان، حکومت را به فساد متهم کرده اند. سربازهای شورشی به مدت کوتاهی تعدادی را گروگان گرفتند، منجمله سفير استراليا را، اما آنها را آزاد کردند.

متحد اصلی فيليپين، ايالات متحده، حمايت کامل خود را از خانم آرويو اعلام کرد و هشدار داد که "اگر کودتاچيان موفق شوند، عواقب منفی در انتظار روابط مشترک دو کشور خواهد بود."

از زمان استقرار دموکراسی در فيليپين در 1986، آن کشور شاهد چندين کودتا بوده است.

XS
SM
MD
LG