لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۸

گزارش خبرگزاری فرانسه از اختفای اعضای القاعده در ايران - 2003-07-26


آژانس فرانس پرس – تهران

ايران برای نخستين بار و رسماً اعلام کرده است که تعدادی از اعضای مهم القاعده را در اختيار دارد. ايران که با تاًخير اين مسئله را عنوان می کند تا روز چهارشنبه گذشته مشخصات اعضای شبکه تروريستی القاعده را که در ايران هستند، مخفی نگاهداشته بود.

بر اساس منابع ديپلوماتيک و رسانه های گروهی کشورهای عرب، ايران سعد بن لادن يکی از پسرهای اسامه بن لادن را در اختيار دارد. عربستان سعودی، تابعيت سعد بن لادن فرزند اسامه بن لادن را از وی سلب کرده است. علاوه بر آن ايران سيف العادل که تبعه مصر است و پس از محمد عاطف رئيس عمليات نظامی شبکه تروريستی القاعده - که حدس زده می شود در افغانستان کشته شده است - را نيز در اختيار دارد.

مقامات ديپلوماتيک تاًييد کرده اند که در هفته های اخير، ايران برای استرداد مسؤولين طراز اول شبکه تروريستی القاعده گفتگوهای محرمانه ای با مصر، کويت و عربستان سعودی انجام داده است.

يکی از مشگلاتی که تهران با آن روبروست اينست که تابعيت برخی از افراد القاعده توسط کشورهای متبوع آنان سلب شده است و در نتيجه آن کشورها از پذيرفتن اين افراد خودداری می کنند. بعلاوه روابط سياسی ايران با برخی از کشورها مانند مصرنيز عادی نيست.

جمهوری اسلامی مرتباً از اتهاماتی که عليه او در مورد حضور اعضای القاعده در ايران زده ميشد، با اين بهانه که با اسامه بن لادن اختلاف های عميق ايده ئولوژيکی دارد؛ از خود دفاع ميکرد.

اسامه بن لادن سنی وهابی است.

XS
SM
MD
LG