لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۷

ناوچه جنگی ايالات متحده در آبهای ليبريه موضع می گيرد - 2003-07-26


الکس بليدا، صدای آمريکا

به دستور پرزيدنت بوش، نيرو های نظامی آمريکا در نزديکی سواحل ليبريه موضع می گيرند. اما پنتاگون تاکيد می کند که هنوز تصميم نهايی در مورد شرکت مستقيم سربازان آمريکايی در عمليات صلحبانی در اين کشور جنگ زده آفريقای غربی گرفته نشده است.

ناوچه ضربتی «ايوو جيما» Iwo Jima که ناوی دوزيستان است، در حرکت بسوی ليبريه از طريق دريای مديترانه است و تا چند روز ديگر به نزديکی آب های ليبريه می رسد.

مقامات پنتاگون که نخواستند نامشان فاش شود به صدای آمريکا گفتند که پرزيدنت بوش هنوز همه اطلاعات لازم برای تصميم گيری را از تيم ارزيابی ارتش آمريکا که در منطقه بسر می برد، دريافت نکرده است. يکی از اين تيم ها در ليبريه است تا وضعيت امنيتی و نياز های انسانی را بسنجد. تيم ديگری به غنا رفته تا آمادگی نيروهای آفريقای غربی را که بايد برای برقراری صلح به ليبريه بروند ارزيابی کند.

کاخ سفيد همچنين تاکيد دارد که هرگونه نقش ايالات متحده، "از نظر زمان و ابعاد، محدود خواهد بود". مقامات وزارت دفاع آمريکا به دليل درگير بودن قوای آن کشور در نقاط ديگر جهان، تا حدی نگران درگير شدن در ليبريه و خطراتی که ممکن است در انتظار سربازان آمريکايی باشد هستند.

ژنرال ريچارد مايرز، رئيس ستاد مشترک هفته گذشته به کنگره آمريکا گفت که "ليبريه، تصوير جالبی نيست." ژنرال پيتر پيس، معاون او نيز گفت که وضعيت ليبريه بالقوه بسيار خطرناک است و بی شباهت به درگيری ده سال پيش آمريکا در سومالی نيست.

XS
SM
MD
LG