لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۸

مذاهب اصلی جهان هدف واحد، ولی درک متفاوتی از بهشت دارند - 2003-07-24


صدای آمريکا، مايک سوليوان

يک فيلمساز آمريکايی از مومنين مذاهب گوناگون سوآل کرد که بهشت از نظر آنها چيست. هرچند در اکثر مذاهب اصلی جهان، انديشه بهشت وجود دارد، اما درک مشابه از معنای بهشت و راه حصول به آن وجود ندارد.

جان شاينفلد، که مستندساز است، در اين مورد کنجکاو بود و با تيمی از کانال تلويزيونی «نشنال جئوگرافی» فيلم مستند يک ساعته ای از پرسش و پاسخ های خود با پيروان اديان مختلف در جهان ساخت.

او می گويد:" اصلاً مفهومی به نام فردوس، در پنج مذهب اصلی جهان چگونه متجلی می گردد؟ و باورندگان به بهشت، چگونه زندگی می کنند تا به آنجا برسند؟"

او از يهوديان که در کوهستان های آذربايجان زندگی می کنند شنيد که، بهشت از نظر آنها، يک زندگی مبتنی بر اصول اخلاقی است که در چارچوب سنتی مذهب باستانی خود به انجام رسانند. شاينفلد برای ديدن بينش يهودی از بهشت، اين گروه از يهوديان را برگزيد چون بيش از دوهزارو پانصد سال قدمت دارند، از امپراطوری ايرانيان تا روس ها را تجربه کرده اند و قرن ها نيز در محاصره اسلام بوده اند.

در مسيحيت که شکل دهنده تمدن غربی است، هنر مسيحی، بهشت را مکانی در ابرها، با قديسين و فرشتگان مجسم کرده است.

صوفيان مسلمان به شاينفلد گفتند:" خود را در يک فضای شگفت و متعالی حس می کنيم، جهان خارج برای ما وجود ندارد؛ کاملاً در بهشت هستيم." آقای شاينفلد می گويد:" رقص صوفيان، احساسات نمادين آنها را درباره بهشت، خدا و عالم بيان می کند."

فيلمساز برای آگاهی از ادراک بهشت نزد پيروان بودا، با راهبه مونث بوديستی در تايلند به نام «چاتسومارن کابيل سينگه» صحبت کرد که سنت باستانی روحانيون مونث را زنده کرده است. راهبه به او گفت:"در آئين بودا، بهشت هدف و سرمقصد نهايی نيست، صرفاً يکی از راه ها و انتخاب های ممکن برای فرد است. در حقيقت، در الگوی بوديستی، سی و سه نوع بهشت مختلف وجود دارد و از نظر آنها، بهشت، فقط يکی از توقفگاه های ميان راه رسيدن به آگاهی و روشنايی است."

شاينفلد در هندوستان با «وير بادرا ميشرا» گفتگو کرد که استاد رشته مهندسی هيدروليک و کاهن اصلی يک معبد هندو است. او زندگی خود را وقف حفظ رودخانه گنگ کرده است که برای هندوها مقدس است.

کاهن هندو می گويد:"سه بار در روز در گنگ بايد غسل کنم تا از گناه پاک شوم." اما تناقضی که اين مهندس معتقد با آن روبروست اين است که حمام گرفتن، باعث آلودگی و نابودی رودخانه گنگ شده است. او برای حفظ رودخانه مقدس، بايد برخی از اصول آئين هندو را زير سوآل ببرد، و اين کاری بسيار دشوار برای اوست.

XS
SM
MD
LG