لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۲

تحقيق درباره علت مرگ ديويد کِلی - 2003-07-21


رئيس يک کميته تحقيق که برای بررسی چگونگی مرگ يک کارشناس تسليحات به نام ديويد کِلی تشکيل شده می گويد تصميم در مورد اينکه دامنه تحقيقات تا چه حد گسترده بايد باشد به عهده اوست و اين تحقيقات عمدتا ً بطور علنی انجام خواهد شد.

جسد آقای کلی را پنجشنبه پيدا کردند که در ظاهر امر علت مرگ او خودکشی بود. مرگ دانشمند انگليسی پس از پخش گزارشی توسط راديو تلويزيون بی بی سی رخ داد که در آن گزارش گفته شده بود که دولت تونی بلر، نخست وزير بريتانيا، برای توجيه هر چه بيشتر ضرورت جنگ عليه رژيم صدام حسين در مورد دامنه تسليحات ممنوعه رژيم سابق عراق غلو کرده است.

سياستمداران مخالف دولت بريتانيا می گويند دامنه تحقيقات بايد دربرگيرنده غلو احتمالی حقايقِ مربوط به جنگ افزارهای ممنوعه صدام نيز باشد. آقای بلير می گويد در راستای اين تحقيقات همکاری خواهد کرد اما هدف اين تحقيقات صرفا ً بايد اين باشد که روشن سازد که مرگ آقای کِلی در اثر خودکشی بوده است يا علت ديگری داشته است.

بی بی سی در گزارش خود گفته بود که آقای کِلی منبع اصلی اطلاعاتی بوده که در آن گزارش آمده است. آقای کِلی به اعضای پارلمان بريتانيا اعتراف کرده بود که او به خبرنگار بی بی سی ملاقات کرده بود اما تکذيب کرد که منبع ادعای بی بی سی درمورد غلو دولت بريتانيا در ارتباط با تسلحيات عراقی ها بوده است.

XS
SM
MD
LG