لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

تونی بلر خواستار دموکراسی بيشتر در هنگ کنگ شد - 2003-07-21


تونی بلر، نخست وزير بريتانيا، خواستار آن شده است که در هنگ کنگ، مستعمره پيشين بريتانيا، که مردمش صدای خود را به عنوان اعتراض عليه قانون به اصطلاح ضد براندازی بلند کرده اند، دموکراسی بيشتری برقرار شود.

رهبر بريتانيا گفت اميدوار است که روند تغييرات دموکراتيک در هنگ کنگ به پيش برود. رهبر بريتانيا قرار است فردا در پايان ديدار کوتاهش از چين به هنگ کنگ برود. آقای بلير هنگامی که از سوی نخست وزير چين، وِن جيابائو، در پکن مورد استقبال قرار می گرفت گفت: پيوندهای بريتانيا و چين در چند سال اخير بسيار تحکيم يافته و شکی ندارم که کماکان استحکام بيشتری خواهد يافت ــ نه تنها در زمينه روابط اقتصادی که بريتانيا را بزرگترين منبع سرمايه گذاری خارجی اروپائی در چين ساخته است ــ بلکه همچنين در زميه سياسی که دو کشور در راستای حل برخی از مسائل حياتی جهان همکاری کرده اند.

دولت مرکزی چين با وجود نارضائی گسترده مردم هنگ کنگ از آقای تونگ چی هوئا، مدير اجرائی امور هنگ کنگ، وی را در مقامش ابقاء کرده است. در اين ماه سه بار اعتراضهای عمومی گسترده ای عليه قانونِ به اصطلاح ضد براندازی در هنگ کنگ بر پا شده است زيرا مردم می گويند که ممکن است اين قانون آزادی های فردی آنها را پايمال کند.

XS
SM
MD
LG