لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۹

کميته تحقيق دولت ايران: زهرا کاظمی بر اثر ضربات جسمی وارده  جان داد - 2003-07-21


يک کميته تحقيق دولتی ايران ميگويد خبرنگار کانادائی ايرانی الاصلی که اوايل اين ماه در توقيف جان سپرد از ضربات جسمی درگذشت. گزارش اين کميته تحقيقاتی که امروز توسط خبرگزاری دولتی ايران منتشر شد ميگويد زهرا کاظمی بر اثر ضربه ای که به جمجمه او وارد شد و در نتيجه خونريزی مغزی جان سپرد. نتيِجه اين تحقيق که بدستور محمد خاتمی رئيس جمهور انجام گرفت قرار بود روز دوشنبه، فردا منتشر شود.

پيِشتر يک قانون گذار اصلاح طلب سرشناس ايرانی گفته بود خبرنگار عکاس کانادائی ايرانی الاصل ، از ضربات منجر به مرگ توسط بازجويان دولت جان سپرده است . محسن آرمين نمايده اصلاح طلب اين اتهام را امروز در يک سخنرانی پارلمانی که از راديوی دولتی پخش شد مطرح ساخت . وی گفت زهرا کاظمی پيش از مرگ به پليس گفته بود مقامات دادستانی تهران حين بازجوئی او را کتک زده اند.

اين کانادائی پنجاه و چهار ساله ايرانی الاصل، روز يازدهم ژوئيه، قريب دو هفته پس از آنکه برای عکس برداری از زندان مخوف اوين توقيف شده بود، جان سپرد. خانم کاظمی سه روز پس از توقيف به بيمارستان منتقل شد و تا لحظه مرگ در حالت اغما بود.

جين کرتين نخست وزير کانادا هفته گذشته از ايران خواسته بود حقايق مرتبط با مرگ اين خبرنگار عکاس را منتشر کند. وی گفته بود اگر مرگ خبرنگار عکاس ناشی از عملی جنائی باشد کانادا از ايران ميخواهد که مرتکبين را شناسائی و تحت تعقيب قرار دهد.

XS
SM
MD
LG