لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۵

اعتصاب در کارخانه سيمان سفيد دماوند - 2003-07-20


در تاريخ بيست و چهارم تيرماه، پس از گفتگو با کارگران ناراضی در کارخانه سيمان سفيد دماوند، انجام اعتصاب مورد توافق قرار گرفت. بخش معدن به حالت اعتصاب درآمد. چند ساعت از اعتصاب بخش نگذشته بود که تمام واحد ها اطلاع پيدا کردند. بخش دوم کارخانه به بخش اول پيوستند. بخش دوم مربوط می شود به آسياب سنگهای معدنی سيمان که در کنترل و محاصره کارگران بخش های اصلی کارخانه است.

در حال حاضر کارخانه مدير عامل ندارد! و مدتهاست هيئت مديره عهده دار مسئوليت های مدير عامل است. با توجه به اينکه سهام کارخانه مربوط به بانک ملی ايران و سهام های دولت و قسمتی از آن مردمی می باشد با فشار قرار دادن مدير عامل قبلی برای اخراج کارگران برای کاهش هزينه ها. در سال گذشته تعداد کارگران اين واحد هزار و دويست نفر بوده است. با اخراج ششصد کارگر به صورت مقطعی در حال حاضر کارخانه با ششصد کارگر با ظرفيتی بالاتر مشغول به توليد می باشد و فشار کار بر کارگران بسيار بالا گرفته است و درآمد کارخانه بسيار بالا بوده ولی پرداخت به کارگر و هزينه های جانبی انجام نشده است.

تا اين ساعت نيروهای امنيتی کشور وارد کارخانه و منطقه را به محاصره خويش درآوردند و مذاکرات اوليه با کارگران شروع ولی با تهديد و فشار های مختلف بر آنها.

کارخانه سيمان سفيد در منطقه کمند دماوند قرار دارد که مردم بومی به حمايت از کارگران خويش به کارخانه ريخته اند و کارگران با فرياد های خود جهت حقوق و مزايا و استخدام نيرو تلاش می کنند. از سوی ديگر، مسئله برای دولت حاد می شود. از واحد صدا و سيمای شهر، مشغول به فيلمبرداری هستند ولی مجوز پخش ندارد. خبرنگاران روزنامه همشهری جهت تهيه گزارش به محل اعزام شده بودند ولی مطلبی در روزنامه درج نمی شود.

ما نيازمند حمايت مستقيم و پشتيبانی شما داريم که جنبه اطلاع رسانی داخل ايران و جهان را انجام دهيد و دلگرم کردن رهبران و مقامات کارخانه را خواهانيم. لطفاً سريعاً جهت خاموش نشدن اين جريان اقدام نماييد چون احتمال می رود کارخانه های ديگر به پشتيبانی اين جريان دست به اعتصاب های ديگر بزنند.

XS
SM
MD
LG