لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۵

اين هفته در صحنه هنر در ايالات متحده - 2003-07-17


صدای آمريکا

نيويورک: نمايشگاه عکس های انسل آدامز Ansel Adams، صدمين سالگرد تولد عکاسی که طبيعت را به گونه ای شگفت و منحصر به فرد به تصوير کشيد.

موزه هنر های مدرن شهر نيويورک با برگزاری نمايشگاه آثار انسل آدامز، صدمين سال تولد عکاس بزرگ و فقيد را جش گرفت.

کسانی که انسل آدامز را می شناختند می گويند که ادراک و رابطه عاطفی با طبيعت، وديعه ای در وجود او بود که در عکس های آلاسکا و چمنزار های پارک ملی «يوسی ميتی» در کاليفرنيا خود را نشان می دهد.

انسل آدامز، تصويرگر عظمت طبيعت بود که تا زمان مرگش در 1984 به آن ادامه داد. او اغلب به سراغ نگاتيو های قديمی اش می رفت و آنها را مجدداً چاپ می کرد، ولی اين بار، بازی سايه روشن ها را هنگام نور دادن عوض می کرد.

جان سزارکوفسکی، مدير سابق بخش عکاسی موزه است و شش سال طول کشيد تا توانست از عکس های آدامز بين 1920 و 1950، 113 عکس را برگزيند. او معتقد است که" ظرافت کارهای آدامز در ورای شهرت اوست که بيشتر به دليل قدرت فنی در ثبت ناتوراليستی به او نسبت می دهند...

آدامز با يک نقشه از پيش طراحی شده و سازمان يافته به سراغ طبيعت نمی رفت و باور نداشت که فرضاً کوه های مرتفع بهتر از کوه های پست هستند و يا تپه های کوچک در عکس بهتر از نشان دادن يک تيغه علف است...

اگر آقای آدامز نقطه ضعفی در کار خود داشت، عکاسی از انسان ها بود. زمانی به من گفت دوست دارد طوری از مردم عکس بگيرد که گويی گلدان های يونان باستان هستند."

مرحوم آدامز از 1934 تا 1971 رئيس بزرگ ترين سازمان خصوصی حفاظت محيط زيست در آمريکا، «کلوب سيرا» Sierra Club بود.

نمايشگاه يادبود صدمين تولد او از سانفرانسيسکو شروع شد و در شيکاگو، لندن، برلين و لس آنجلس به معرض ديد گذاشته شد.

XS
SM
MD
LG