لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۴

اسماعيل جمشيدی، نويسنده ِی عضو کانون نويسندگان ايران دستگير شد - 2003-07-12


صبح روز چهارشنبه 18 تير ماه، چهار نفر لباس شخصی (ايراني) به خانه اسماعيل جمشيدی واقع در کوی نويسندگان هجوم برده و او را دستگير کردند. ماموران که حکم قضايی داشتند، پس از بازرسی منزل، کليه دستنوشته ها، آرشيو، کامپيوتر و برخی از کتابها و نوارهای مصاحبه های او را که دستمايه های برخی از کتاب های اوست سرقت کردند.

اسماعيل جمشيدي، سردبير نشريه توقيف شده گردون، سالها خانه نشين بود و اوقات خود را صرف تاليف کتاب های تازه اش می کرد. عضو قديمی کانون نويسندگان ايران اينک پس از چهل سال نويسندگی و روزنامه نگاری در شعبه 12 بازپرسی اوين زير بازجويی قرار گرفته است.

در سالی که گذشت کتاب تازه او "گوهر مراد و مرگ خود خواسته" پس از سالها توقيف انتشار يافت. جمشيدی کتاب ديگری با عنوان "عکس های دو نفره" در دست انتشار دارد که معلوم نيست نسخه ای از آن را در اختيار دارد يا نه. اين کتاب حاصل چهل سال قلم زنی و خاطرات و مخاطرات اوست که سالها برای نوشتن آن وقت صرف کرده بود.

اسماعيل جمشيدی 60 سال دارد و با همسر و سه فرزندش در تهران زندگی می کند. هفته گذشته ايرج جمشيدی (سردبير روزنامه آسيا)، برادر اسماعيل جمشيدی به علت چاپ عکسی از مريم رجوی دستگير و زندانی شده بود. گفتنی است که اسماعيل جمشيدی با برادرش همکاری نداشته است، اما دستگيری نويسندگان در هر دوره از تلاطم های سياسی و مقطعي، پرونده خونين و توهين آميز قتل های زنجيره ای را قطورتر می کند.

ربوده شدن جمشيدی زنگ خطری است که بار ديگر نشان می دهد نويسندگان و شاعران در ايرا ن امنيت جانی و حرفه ای ندارند.

XS
SM
MD
LG