لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۹

به دليل اعتصاب در فرانسه، جشنواره هنری معروف «آوينيون» امسال برگزار نمی شود - 2003-07-11


جشنواره آوينيون بخاطر اختلاف با اتحاديه کارگران برای اولين بار در ۵۷ سال تاريخ خود لغو شد. هنرمندان تئاتر و بازيگران صحنه، بر سر حقوق بيکاری اعتصاب کرده اند. پرده ی اين جشنواره معروف هنرهای صحنه، در روز افتتاحيه بالا نرفت .

آوينيون يکی از جشنواره های هنری عمده جهان است که معمولا چندً صدهزار نفر شرکت کننده دارد. اين تماشاچيان، بيش از ۱۶ ميليون دلار در هر فصل پول در اين شهر خرج می کنند. بسياری از آنها پيشاپيش پول هتل را پرداخت کرده و به آوينيون آمده اند. اما حال بايد صبر کنند تا ببينند آيا کارکنان تئاتری به اعتصاب خود ادامه می دهند و جشنواره ای را که ۲۰ روز طول می کشد منحل می کنند يا نه.

دولت فرانسه، دريافت بيمه بيکاری را برای تئاتری ها دشوار کرده است. هنوز، تمامی هنرمندان بازيگر، از معرکه گيران خيابان تا کمدين ها و بزرگ ترين بازيگران، اگر در سال حداقلی از ساعات را کار کنند، تحت پوشش حقوق بيکاری هستند.

دولت که می کوشد نظام پر هزينه خدمات و رفاه اجتماعی را کمی کمتر کند، می خواهد ساعات لازم برای گرفتن حق و حقوق بيکاری را افزايش دهد. مقامات از ترس اعتصاب، تصويب لايحه را عقب انداخت، اما کارگران تئاتری اين عقب نشينی را موقتی و بی معنا می دانند. در حال حاضر، کارکنان بخش تئاتر بايد ۵۰۷ ساعت در سال کار کنند تا بتوانند از ۱۲ ماه پرداخت بيمه بيکاری استفاده کنند. در لايحه جديد دولت، آنها بايد ۵۰۷ ساعت در عرض ده ماه کار کنند تا به مدت ۸ماه بيمه بيکاری بگيرند.

اعتصاب همچنين باعث شده است جشنواره رقص «مون پُليه» لغو شود و جشنواره اپرا در شهر «اِکس آن پرووانس» نيز لغو شود. اما سازماندهندگان يک کنسرت گروه «رولينگ استونز» در پاريس، قول داده اند که کنسرت را برگزار خواهند کرد.

حاضرين در جشنواره شاهد نمايش اسب ها در حياط کاخ قديمی پاپ (رهبر کاتوليک ها) در شهر آوينيون تئاتر های شکسپير به زبان ليتوانی و ايتاليايی نخواهند شد.

XS
SM
MD
LG