لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۲

پرزيدنت بوش: سازمان های اطلاعاتی متن نطقی را که من در اجلاس مشترک کنگره ايراد کردم تاييد کردند - 2003-07-11


. . . . . . . . . . . . . . . . .

پرزيدنت بوش می گويد سازمان های اطلاعاتی آمريکا متن نطقی را که او در اجلاس مشترک کنگره ايراد کرد و در آن ادعا می شد عراق سعی داشت اورانيوم از آفريقا بخرد تاييد کردند. آقای بوش روز جمعه در انتبه، پايتخت اوگاندا، در پاسخ به پرسش خبرنگاران ازآن نطق و نيز تصمِم حمله به عراق دفاع کرد و گفت: نطقی را که من خطاب به ملت ايراد کردم، سرويس های اطلاعاتی تاييد کرده بودند، نطقی بود که خطرهای ناشی از رژيم صدام حسين را برای مردم آمريکا تشريح می کرد.

دولت من پاسخ مناسبی به آن خطرات داد و در نتيجه، جهان امن تر و آرامتر خواهد بود. پيشتر، کوندوليزا رايس مشاور امنيت ملی کاخ سفيد گفت رييس سی. آی. ا. متن کامل نطق رييس جمهوری را تاييد کرده بود. با اين حال، واشنگتن پست گزارش می دهد که سازمان اطلاعات مرکزی در اوايل سپتامبر تلاش کرد دولت بريتانيا را متقاعد سازد اشاره ای را که در يک گزارش اطلاعاتی به کوشش های عراق برای تهيه اورانيوم شده بود حذف کند.

از سوی ديگر قانونگزاران ارشد آمريکا خواسته اند در مورد ادعای پرزيدنت بوش تحقيقاتی انجام گيرد. جان مک کين، سناتور جمهوريخواه، به شبکه سی ان ان گفت اشتباهی صورت گرفت و تحقيقاتی در جريان است. سناتور جوزف ليبرمن نيز روز جمعه خواهان انجام تحقيقاتی شد و گفت از گزارش های رسانه ها که کاخ سفيد هشدار های سی. آی. ا. را ناديده گرفت، ناراحت است.

XS
SM
MD
LG