لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۸

هزاران نفردر ايران با تند روهای اسلامی و پليس درگير شدند - 2003-07-09


روز چهارشنبه، در سالگرد تظاهرات دانشجويان در تهران، هزاران نفر از طرفداران دمکراسی در جنگ و گريزهای خيابانی با تند روهای اسلامی و پليس درگير شدند. شاهدان می گويند پليس در نزديکی دانشگاه تهران گاز اشک آور پرتاب کرد، و برای بازداشتن انصار حزب الله و عناصر وابسته به گروه های فشار از حمله به دانشجويان، با آنها به زدوخورد پرداخت.

درگيری چند ساعت پس از آن آغاز شد که شماری از لباس شخصی های مسلح سه نفر از دانشجويان فعال را بازداشت کردند. گزارش می رسد که در اصفهان نيز تظاهرات اعتراض آميزی برپا شد. در همين حال در واشنگتن، صدها ايرانی برای نشان دادن حمايت خود از جنبش طرفدار دمکراسی در ايران در محوطه چمن مقابل ساختمان کنگره جمع شدند. سناتور سام براون بک از جمله سخنرانان بود که حکومت مذهبی غير منتخب جمهوری اسلامی را به دليل سرکوب مردم محکوم کرد.

سنای آمريکا نيز دو لايحه ای را تصويب کرد که به موجب آن، برنامه های راديوئی و تلويزيونی که بوجه آن از خزانه عمومی تأمين می شود، کسترش می يابد. لايحه معروف به « قانون دمکراسی ايران » مقررميدارد رفراندمی تحت نظارت مراجع بين المللی انجام پذيرد تا مردم ايران بصورتی مسالمت آميز نظام مورد نظر و علاقه خود را برگزينند.

(در ادامه گزارش) جديدترين گزارش ها حاکی است اعتراض های روز چهارشنبه از آنچه قبلا گفته شده بود کوچکتر بود. در گزارش های رسيده از تهران گفته می شود حضور سنگين پليس بسياری از مردم را ازکوشش برای رسيدن به دانشگاه تهران منصرف کرد. خبرگزاری دانشجويان ايران به نقل از يک مقام امنيتی می گويد اعتراض ها محدود بود و فقط تعداد اندکی بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG