لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۴

پرزيدنت بوش در سفری ۵  روزه به کشورهای آفريقايی رهسپار سنگال شده است - 2003-07-08


پرزيدنت بوش در نخستين مرحله سفری ۵ روزه به کشورهای آفريقايی، رهسپار سنگال شده است. او قرار است در آنجا با رئيس جمهوری به گفت و گو بنشيند و از جزيره ُگوری، بندر تاريخی خريد و فروش برده، ديدن کند.

آقای بوش شامگاه سه شنبه به پره توريا در آفريقای جنوبی خواهد رفت و قرار است از بوتسوانا، اوگاندا و نيجريه نيز ديدن کند. انتظار می رود رئيس جمهوری آمريکا در نخستين سفر به قاره آفريقا بر پيشبرد دمکراسی و توسعه اقتصادی در آفريقا تاکيد بگذارد و يک برنامه ۱۵ ميليارد دلاری مبارزه با ايدز را اعلام کند.

آقای بوش می گويد او حامل اين پيام خواهد بود که آمريکا به مردم آفريقا و آينده اين قاره توجه دارد. رئيس جمهوری آمريکا در حالی به آفريقا می رود که دولت او امکان درگيری آمريکا در ليبريه را مورد بحث قرار داده است.

انتظار می رود پرزيدنت بوش در آفريقا با استقبال خشم آلود تظاهرکنندگان ضد آمريکا در روز چهارشنبه روبرو شود.

مخالفان جنگ در عراق قصد دارند همزمان با مذاکرات آقای بوش با تابو ام بکی، رئيس جمهوری آفريقای جنوبی، راه پيمايی های بزرگی در کيپ تاون و پره نوريا ترتيب دهند. پيش بينی می شود که دو رهبر درباره تروريسم، تجارت و وضع ناثبات زيمبابووه به تبادل نظر بپردازند.

احتمال می رود امکان مداخله آمريکا در ليبريه برنامه آقای بوش در روز چهارشنبه را تحت الشعاع قرار دهد. رييس جمهوری آمريکا پيِشتر هنگام ديدار از جزيره گوری در سنگال بردگی را يکی از بزرگترين جنايات تاريخ توصيف کرد و گفت بردگان آفريقا و اعقاب آنها با شجاعت های خود دمکراسی آمريکا را تقويت کردند.

XS
SM
MD
LG