لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۳

اطلاعيه کميته ی دفاع از زندانيان سياسی آذربايجان - 2003-07-07


در خصوص بازداشت روزنامه نگاران آذربايجانی در مراسم روز ملی بابک

مراسم روز ملی بابک با موفقيت پايان يافت. علی رغم تمامی تلاشی که سازمانهای نظامی, امنيتی و اطلاعاتی در جهت پليسی نمودن فضای آذربايجان داشتند فعالين حرکت ملی آذربايجان در روزهای 12 و 13 تيرماه توانستند خود را به قلعه ی بابک رسانده و با وجود تبديل قلعه ی بابک به يک پادگان نظامی خواسته های خود را مطرح سازند. در اين بين فعالين فرهنگی, نويسندگان و روزنامه نگاران آذربايجان در معرض فشارهای مضاعفی قرار داشتند.

تهديد روزنامه ها و نشريات آذربايجان مبنی بر عدم چاپ اخبار و مقالات مربوط به مراسم قلعه ی بابک از جمله ی نقض آشکار آزادی مطبوعات توسط ادارات ارشاد اسلامی آذربايجان می باشد.

همچنين قبل و در جريان اين مراسم تعدادی از نويسندگان, روزنامه نگاران و هنرمندان آذربايجان بازداشت شده اند.

اسامی بازداشت شدگان:

1 ـ کيان صفری؛ نويسنده, روزنامه نگار و خبرنگار سابق هفته نامه نويد آذربايجان: وی از تاريخ 5/4/82 به اتهام تبليغ عليه نظام در بازداشتگاه اروميه بسر می برد. قرار 30 ميليون تومان وثيقه برای آقای صفری صادر شده است.

2 ـ مهندس عليرضا جوانبخت قولونجو؛ نويسنده و دبير سرويس ادبی نشريه ی "سس" از تاريخ 6/4/82 به اتهام تبليغ عليه نظام در بازداشتگاه اروميه بسر می برد. 3 ـ پيمان پاک مهر؛ خبرنگار روزنامه های نسيم صبا و احرار تبريز از روز چهارشنبه 11 تيرماه در قلعه ی بابک توسط نيروهای لباس شخصی و با ضرب و شتم بازداشت و هنوز اطلاعی از وی در دست نيست.

4 ـ عاشق جبرائيل خليلی؛ هنرمند ملی آذربايجان روز پنج شنبه 12 تيرماه در کليبر درحال عزيمت به قلعه ی بابک, بازداشت و هنوز اطلاعی از نامبرده در دست نيست. 5 ـ انصاف علی هدايت؛ خبرنگار آزاد تبريز از تاريخ 26 خرداد در بازداشتگاه تبريز بسر می برد.

6 ـ ياشار کريمی؛ مدير مسئول نشريه ی دانشجويي ايلديريم دانشگاه همدان از تاريخ 27/3/82 احضار و در بازداشت بسر می برد.

7 ـ مهدی زينالی, سردبير نشريه ی دانشجويي ايلديريم دانشگاه همدان از تاريخ 27/3/82 احضار و در بازداشت بسر می برد.

8 ـ همچنين آقايان؛ علی محمدی (سردبير نشريه ی دانشجويي يول در دانشگاه تهران), غلام عباس انگوتی, داريوش پورداداشی, صياد دوست طلب, و خانم ها آذر خيراللهی و انسيه حمزه زاده از اعضای هيات تحريريه خبرنامه ی هفتگی يول در دانشگاه تهران نيز به مدت 5 ساعت در کليبر در حال عزيمت به قلعه ی بابک بازداشت و با دست بند به دادگاه اعزام شده اند که بعد از اخذ تعهد! و انگشت نگاری آزاد شده اند.

کميته ی دفاع از زندانيان سياسی آذربايجان (آسمک) ضمن اظهار تاسف عميق خود از بازداشتهای اخير, خواستار توجه ويژه مجامع و سازمانهای حقوق بشر نسبت به تضييق حقوق انسانی و ملی شهروندان آذربايجانی می باشد.

به اميد آزادی همه زندانيان سياسی

کميته ی دفاع از زندانيان سياسی آذربايجان committee_asmek@yahoo.com

http://asmek.persianblog.com

XS
SM
MD
LG