لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

رييس جمهوری نيجريه در مونروويا با چارلز تيلوربه گفت و گو نشسته است - 2003-07-06


رييس جمهوری نيجريه در مونروويا با چارلز تيلور رييس جمهوری ليبريه به گفت و گو نشسته است. تيلور برای کناره گيری از مقام خود زير فشار فزاينده بين المللی قرار دارد. مقامات نيجريه اين گزارش را که اولوسگون اوباسانجو به تيلور پيشنهاد خواهد کرد در صورت استعفا در نيجريه ساکن شود تاييد نکرده اند.

روز شنبه پرزيدنت بوش بار ديگر از چارلزتيلور خواست استعفا دهد و به خاطر کشور خود ليبريه را ترک کند. آقای بوش می گويد او اعزام سربازان آمريکايی را برای حفظ آتش بس بين نيروهای تيلور و شورشيان برررسی می کند. او به دليل نقشی که گفته می شود در دامن زدن به جنگ های داخی در غرب آفريقا در دهه 1990 ايفا کرد، زير تحريم های بين المللی قرار دارد.

ادامه خبر

چارلز تيلور رييس جمهوری ليبريه می گويد پيشنهاد نيجريه را برای پناهندگی در آن کشور به عنوان بخشی از آنچه آنرا خروج منظم و آرام از صحنه قدرت می نامد پذيرفته است. اولوسه گون اوباسانجو رييس جمهوری نيجريه اين موضوع را روز يکشنبه در مونروويا در پی گفت و گو با چارلز تيلوراعلام کرد. با اين حال هيچکدام زمان سفر آقای تيلور به نيجريه را مشخص نساختند. پرزيدنت بوش و ديگر رهبران بين المللی از تيلور خواسته اند استعفا دهد و ليبريه را ترک کند تا آن که کشور جنگزده ليبريه بتواند به صلح و ثبات دست يابد. آقای بوش که در اين هفته به آفريقا سفر می کند، گفت اعزام سربازان پاسدار صلح به ليبريه را بررسی می کند اما هنور تصميم نهايی گرفته نشده است.

XS
SM
MD
LG