لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۳

کاترين هيپورن چشم از جهان فرو بست - 2003-06-30


يکی از محترم ترين و محبوبترين بازيگران زن و اسطوره سينمای جهان « کاترين هيپورن» چشم از جهان فرو بست. وی که ۹۶ سال داشت، و بمدت طولانی از فقدان سلامتی رنج می برد، روز يکشنبه در خانه خود در ايالت کانتيکات، به علت بيماری مرموزی فوت کرد.

پيشينه بازيگری کاترين هيپورن در سينما و تأتر قريب ۷۰ سال را در برمی گيرد. وی در طول اين مدت نقشهای متنوعی از زن افسونگر و زن سطح بالا گرفته تا رل های کمدی را به عهده داشت. کاترين تأترحرفه ای را در سال ۱۹۲۸ آغاز کرد ولی خيلی زود هاليوود او را کشف کرد و نخستين بازی اش را در فيلم « صورتحساب طلاق» در سال ۱۹۳۲ ارايه داد.

کاترين هيپورن بعد از اتمام فيلم « شکوه بامداد» نخستين جايزه اسکار از مجموعه ۴ جايزه اسکار خود را دريافت کرد. وی مجموعا ۱۲ بار نامزد دريافت جايزه اسکار شد، که در نوع خود رکوردی بی نظير به شمار می آيد. ديگر فيلمهائی که کاترين در آنها بازی کرد «قصه فيلادلفيا»، «ملکه آفريقا» و « آبگير طلايی» ياد کرد. کاترين در برادوی هم در نمايشنامه های شکسپير و هم در فکاهی موزيکال ظاهر شد.

در کنار فعاليت های هنری، کاترين هيپورن طرفدار سر سخت برابری حقوق زنان و ديگر مسائل اجتماعی بود. او در سال ۱۹۹۴ در آخرين فيلم سينمائی خود ظاهرشد و آنگاه واپسين ايام زندگی را در سکوت بازنشستگی به سر آورد.

XS
SM
MD
LG