لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۵

اسرائيل  در  نظر دارد  عقب  نشينی  از  شهرک  بيت حنون را شروع  کند - 2003-06-29


گروههای ستيزه جوی فلسطينی حماس و جهاد اسلامی وقفه ای سه ماهه و بلافاصله را در حملات عليه اسرائيل اعلام کرده اند. روزنامه اسرائيلی هآرتض اظهارات سخنگوی جنبش فتح ياسر عرفات را نقل ميکند که گفته است اين گروه نيز اواخر وقت امروز به ترک موقت مخاصمه ملحق خواهد شد . واکنش های اوليه مقامات اسرائيلی توام با بدبينی و شک و ترديد بوده است . بنجامين نتانياهو نخست وزير پيشين اسرائيل به فاصله چند ساعت پس از انتشار خبر ترک موقت مخاصمه به شبکه تلويزيونی سی ان ان گفت اسرائيل هنوز با دهها خطر تروريستی روبروست ، و مسئولان امور کاهشی را در اين زمينه نديده اند . با اينحال وی گفا اميدواراست ترک مخاصمه عملی شود .

اسرائيل برغم چنين اظهار نظرهائی در نظر دارد عقب نشينی از شهرک بيت حنون در شمال غزه را فردا شروع کند. شرايط اين عقب نشينی در مذاکرات ديروز مقامات فلسطينی و هماهنگ کننده اسرائيلی امور مناطق اشغالی مشخص شده است . يک بيانيه فلسطينی ها ميگويد ترک مخاصمه موکول به شرطی است که قطع کامل حملات تهاجمی توسط اسرائيل، از جمله هجوم های نظامی اسرائيل به مناطق اشغالی توصيف شده است . اين بيانيه همچنين خواستار برچيدن محاصره محوطه محل سکونت و دفاتر کار ياسر عرفات رئيس خودمختاری فلسطين در رام الله شده است

اين تحولات پس از دو روز ديپلوماسی فعال توسط کونداليزا رايس مشاور امنيت ملی آمريکا که به منطقه رفته است حاصل شد . پرزيدنت بوش خانم رايس را هفته گذشته به منطقه فرستاد تا هر دو طرف را برای قبول طرح صلح مورد حمايت بين المللی ، که با هدف پايان بخشيدن به سه سال خشونت مرگبار ميان اسرائيل و فلسطينی ها تهيه شده است ، زير فشار بگذارد .

XS
SM
MD
LG