لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۹

دادستان جمهوری اسلامی: درجريان تظاهرات اخير ضد رژيمِ اسلامی در ايران بيش از چهار هزار نفر بازداشت شدند - 2003-06-27


دادستان جمهوری اسلامی می گويد درجريان تظاهرات اخير ضد رژيمِ اسلامی در ايران بيش از چهار هزار نفر بازداشت شدند اما آيت الله عبدالنبی نمازی به خبرگزاری دانشجويان گفته است که حدودچهل در صد بازداشت شدگان اندکی بعد، آزاد شدند. در تهران که مرکز عقل تظاهرات ضد رژيم اسلامی بود هشتصد نفر بازداشت شدند. ناظران می گويند تعداد بازداشتی ها نشان می دهد که دامنه تظاهرات ضد رژيم در ايران بسيار گسترده تر و تعداد تظاهرکنندگان بسيار بيشتر از آن بود که در ابتدا گمان می رفت.

تظاهرات پيوسته عليه نظام جمهوری اسلامی تقريباً سه هفته پيش از اطراف دانشگاه تهران آغاز شد و به سرعت به ساير نواحی ايران سرايت يافت. دانشجويان و ديگر مرد ايران خواستار آزادی های بيشتر بودند تا اينکه سرکوب مردم از سوی پليس اعتراضها را عمدتاً خاموش کرد.

روز دوشنبه دولت ايران تظاهرات را در بيرون محوطه دانشگاه که قرار است به مناسبت هجدهم خرداد ماه که چهارمين سالروز قيام بزرگ دانشجوئی در ايران و برخورد شديد مآموران امنيت رژيم با دانشجويان برگزار شود ممنوع ساخت. اما دولت گرفته است که دانشگاه ها آزاد هستند که اگر خواستند، به دانشجويان خود اجازه بدهند درون محوطه دانشگاه مراسمی به پا کنند.

هفته گذشته آيت الله محمد يزدی ، از ملايان ارشد جمهوری اسلامی، گفت بايد تظاهرکنندگان را اعدام کرد زيرا آنها به قول او « دشمن خدا» هستند و امنيت جمهوری اسلامی را به خطر می اندازند. هفته گذشته کالين پاول، وزير امور خارجه آمريکا، گفت آمريکا تظاهرات عليه رژيم اسلامی ايران را ترغيب می کند اما به هيچ نحو ديگر به تظاهرکنندگان کمک نکرده است.

XS
SM
MD
LG