لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۵

در پي تظاهرات دانشجويان و مردم بلوچستان در زاهدان حكومت نظامي اعلام شد - 2003-06-27


در پي تظاهرات دانشجويان و مردم بلوچستان در زاهدان حكومت نظامي اعلام شد

امواج غرنده جنبش دانشجويي چون طوفاني كوبنده بر پيكر بيمار و شكننده رژيم قرون وسطائي جهل و فساد و استبداد، سراسر ايران را فرا گرفته است. اين موج دانشجويي و مردمي در هم كوبنده و سترگ كه وسعت آن از چابهار تا تبريز و از مشهد تا سنندج ميباشد و عمق آن در دل تاريخ هزاران ساله ايران جاي دارد ، ميرود كه كشتي پوسيده و بي سكان جمهوري اسلامي را براي هميشه در اعماق اقيانوس خشم يك ملت غرق نمايد.

درطي ماه هاي اخير اكثريت رهبران جنبش دانشجوئي در دانشگاه سيستان و بلوچستان و دانشگاه آزاد بلوچستان يا دستگير و زنداني و يا مجبور به تبعيد تحصيلي ( انتقال اجباري به دانشگاه هاي مناطق دوردست ايران) گشته اند. با در نظر گرفتن حالت نظامي-امنيتي تحميلي بر بلوچستان در عرض بيست و چهار سال اخير و با توجه به سركوب و زنداني و تبعيد نمودن رهبران جنبش دانشجوئي در بلوچستان ، رژيم آخوندي انتظار هيچگونه عكس العملي را از طرف دانشجويان غيور و مبارز بلوچستان نداشت.

اما اين موج خروشان اعتراض و جنبش دانشجوئي فرزندان ملت از رود هيرمند و قلب زاهدان گذشت و به سواحل چابهار نيز رسيد. در طي سه شب گذشته دانشجويان دانشگاه سيستان و بلوچستان در شهرهاي مختلف استان سيستان و بلوچستان و بخصوص در زاهدان و زابل به اين موج در هم شكننده پيوستند و صداي اعتراض خود را به گوش حاميان رژيم منفور جمهوري اسلامي رساندند.

نيمه شب يكشنبه و دوشنبه تعداد زيادي از مردم زاهدان و زابل به جمع دانشجويان معترض پيوسته و بر عليه رژيم به شعار دادن پرداختند. مامورين رژيم با گازهاي اشك آور و تير انداري هوائي به مقابل دانشجويان و مردم عادي بلوچ و سيستاني پرداختند. حدود بيست تا سي نفر از دانشجويان و مردم توسط نيروهاي انتظامي رژيم دستگير شدند و جان بعضي از آنان در خطر است.

صبح روز سه شنبه سوم تير ماه ، در زاهدان عملاً حكومت نظامي اعلام شد ( ممنوعيت تردد از ساعت ده شب تا جهار صبح). طبق گزارشات رسيده از زاهدان از ساعت هشت شب سه شنبه سوم تير ماه نيروهاي ارتش و سپاه پاسداران در منطقه جنوب زاهدان كه منطقه دانشگاه سيستان و بلوچستان و دانشگاه آزاد سيستان و بلوچستان ميباشد مستقر گشته اند.

عليرغم حكومت نظامي و سر كوب وحشيانه ، نيمه شب سه شنبه و بامداد چهار شنبه حدود يكصد و پنجاه دانشجو در محوطه خوابگاه دانشكده مهندسي دانشگاه سيستان و بلوچستان به تظاهرات پرداختند. اما بلافاصله بعد از شروع تجمع و تظاهرات دانشجوئي ، بيش از چهارصد نفر از نيروهاي انتظامي و سپاه پاسداران داخل محوطه دانشكده گشته و تظاهر كنندگان را محاصره كردند. با ميانجيگري تعدادي از اساتيد دانشگاه دانشجويان به خوابگاه هاي خود باز گشته و مامورين رژيم نيز محوطه خوابگاه را ترك كردند.

مسئولين دانشگاه هاي بلوچستان از همه دانشجويان در خواست كرده اند كه با توجه به پايان سال تحصيلي حداكثر تا جمعه سيزده تير ماه خوابگاه هاي خويش را ترك كنند. مسئولين دانشگاه هاي بلوچستان همچنين اعلام كردند كه تنها با اخذ تعهد و ندامت نامه كتبي از آنجمله دانشجويان كه در جلسات امتحانات حاضر نشدند ، امتحان مجدد گرفته خواهد شد.

جبهه متحد بلوچستان ايران

چهارشنبه چهارم تير ماه 1382

XS
SM
MD
LG