لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۶

عراق  فاقد برنامه ای برای  تسليحات اتمی است - 2003-06-26


يک سخنگوی ناظران اتمی سازمان ملل متحد ميگويد عراق برای مدت دوازده سال گذشته برنامه تسليحات اتمی نداشته است. مارک گوازدکی سخنگوی آژانس بين المللی انرژی اتمی امروز در وين گفت سابقه اجزائی از برنامه تسليحات اتمی که اخيرا کشف شد ، به سال ١٩٩١ بازميگردد و مويد ارزيابی آژانس در اين باره است که عراق فاقد برنامه ای برای تسليحات اتمی است.

اين اظهار نظر يک روز پس از آن عنوان ميشود که يک گزارش تشکيلات اطلاعاتی آمريکا به نقل از يک دانشمند سابق اتمی عراق از دسترسی آن زمان عراق به يک سانترفيوژ گازی خبر داده است. مقامات اطلاعاتی آمريکا ميگويند اين دانشمند عراقی که مهدی عبيدی معرفی شده است، دوازده سال پيش بدستور رژيم صدام حسين ، اجزا و نقشه های مرتبط با تسليحات اتمی عراق را زير يک بوته گل سرخ در باغچه خانه اش مدفون ساخت.

آری فلايشر سخگوی کاخ سفيد گفت مدرک جديد نشان ميدهد اعلاميه هائی که عراق پيش از شروع جنگ درباره برنامه های تسليحاتی خود به سازمان ملل متحد ارائه داد جعلی بوده و معرف دشواريهائی است که جهان در کشف برنامه های تسليحاتی مخفی نگاه داشته شده ِ عراق با آنها روبروست. وی گفت پرزيدنت بوش اميدوار است عراقی های ديگری که از برنامه های تسليحاتی عراق اطلاع دارند با سرمشق گرفتن از اين نمونه ، داوطلبانه اطلاعات خود را عرضه کنند.

از سانتر فيوژ های گازی برای غنی کردن اورانيوم استفاده ميشود و يکی از اجزای تسليحات اتمی است. بخش عمده برنامه تسليحات اتمی عراق پس از بازرسی های سازمان ملل متحد در اوايل دهه ١٩٩٠ برچيده شده بود .

XS
SM
MD
LG