لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

پرزيدنت بوش و رهبران اتحاديه اروپا از ايران خواستند به عهد خود در زمينه امتناع از توليد سلاحهای هسته ای وفاکند - 2003-06-26


پرزيدنت بوش، رئيس جمهور آمريکا و رهبران اتحاديه اروپا از ايران خواستند به عهد خود در زمينه امتناع از توليد سلاحهای هسته ای وفاکند. رهبران در کنفرانس سالانه خود روز چهار شنبه در واشنگتن موافقت کردند بمنظور مبارزه با تروريسم ، اقدامات شديدتری معمول دارند.

مبادله متهمان و خشکاندن ريشه کمکهای مالی به سازمان های تروريستی ، از جمله اين اقدامات است. پرزيدنت بوش ، رئيس جمهور آمريکا ، پس از خاتمه جلسه به خبرنگاران گفت ، پذيرفته است بمنظور مقابله با مسأله گسترش تسليحات از طرف کره شمالی و ايران ، از نزديک با اتحاديه اروپا همکاری کند.

رئيس جمهور آمريکا گفت ، در صورتيکه جهان وحدت کلمه داشته باشد، ايران نيز به وعده خود در زمينه خود داری از توليد سلاحهای اتمی وفا خواهد کرد. کستاس سيميتيس، Kostas Simitis ، نخست وزير يونان که کشور وی فعلاً رياست ادواری اتحاديه اروپا را بر عهده دارد و نيز رومانف پرودی، رئيس کمسيون اروپا بر ايجاد پيوند های مستحکم بين اروپا و آمريکا تأکيد گذاردند. آقای پرودی گفت ، هنگامی که اروپا و آمريکا با يکديگر متحد باشند، هيچ مسئله و هيچ دشمنی تاب مقاومت در برابر آنان را نخواهد داشت. اما به گفته وی در صورتيکه اتحاد بين آنان عملی نشود هر مسئله ای بصورت يک بحران و هر دشمنی بصورت هيولائی در خواهد آمد.

کنفرانس سران زمانی صورت می گيرد که روابط آمريکا و اروپا بر سر مسئله عراق بسردی گرائيده است.

XS
SM
MD
LG