لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۴

پيانوی استاينوی Steinway - 2003-06-24


پيانيست های مهم جهان در گذشته و حال همه از پيانوی استاينوی استفاده ميکردند و ميکنند. مثلاً ولادمير هوهوروِتز Vladimir Horowitz حاضر نشد قبل از حمل پيانوی استاينوی خود به مسکو به آن شهر برود. آرتور روبينشتاين Arthur Rubinstein، موری پرايا Murray Periah ، وان کلايبرن (Van Cliburn ، امانوئل آکس Emmanuel Ax ، گاری گرفمن Gary Grafman، ريچارد گود Richar Good، گلن گولد Glen Gould، اينها همه مشتريان استاينوی بوده وهستند.

در تالار های مهم جهان مانند کارنگی و مرکز هنری لينکلن در نيويورک، مرکزکندی برای اجرای هنر های زيبا در واشينگتن و ساير تالارها در آمريکا و اروپا همه از پيانوی استاينوی استفاده ميکنند.

امسال صدو پنجاهمين سال تأسيس کارخانه پيانو سازی استاينوی و پسران در نيويورک است. پس از ۱۵۰ سال کارخانه هنوز در سر جای اصلی است و نام خوب خود را حفظ نموده است.

در اين مدت بيش از نيم مليون پيانوی استاينوی در شهر نيويورک ساخته شده است. اين رقم نسبت به ارقام توليد ساير کارخانه های پيانو رقم بزرگی نيست اما بيش از ۹۰% از هنرمندان با نام از اين پيانو استفاده ميکنند.

تأسيس کارخانه استاينوی و پسران به سال ۱۸۵۳ ميلادي بر ميگردد. هنری انگل هارد استاينوی Henry Engelhard Steinway در آن سال از آلمان به نيويورک مهاجرت کرد. او نجار بود ولی در آلمان ۴۸۲ پيانو ساخته بود. در نيويورک او ۴۸۳ مين پيانوی خود را به بازار آورد و آنرا در آن سال ۵۰۰ دلار فروخت. آن پيانو اکنون در موزه متروپوليتن در شهر نيويورک به تماشا گذاشته شده است.

در طول ۴۰ سال اول، پس از تأسيس، هنری و پنج پسرش بيش از نيمی از ۱۱۴ اختراع خود را به ثبت رسانيده بودند. تمامی اين اختراعات بر اساس يافته های نوين علمی و فنی بود.

از همان اوايل پيانوی زيبا و با کيفيت عالی استاينوی شهرت فراوان يافت و در تمام نمايشگاه های جهان جوايز طلا دريافت کرد. مثلاً در نمايشگاه سال ۱۸۶۷ در پاريس مدال بزگ طلای نمايشگاه به اين پيانو تعلق گرفت.

هنری استاينوی در کنار شهر نيويورک شهرکی ساخت تا کارخانه و کارگران همه در آن محل اقامت کنند. اين شهرک دارای پارک های قشنگ، مدارس، درمانگاه و ساير وسايل زندگی بود. از ۵ پسر او تِئودور بيش از سايرين استعداد از خود نشان داد. او پيانيست ماهری بود و ۴۱اختراع را شخصاً به ثبت رسانده بود.

کارنگی هال Carnegie Hallدر نيويورک در طول سال جاری به مناسبت صدو پجاهمين سال معرفی پيانوی استاينوی جشن ميگيرد. هفته گذشته نيز گاری گرافمن، وان کلايبرن و ساير پيانيست های مشهور به اين مناسبت در اين تالار برنامه اجرا کردند.

امروز هر پيانوی استاينوی ۱۵۰ هزار دلار ارزش دارد. اگر برای نواختن به پيانوی استاينوی دسترسی نداريد، سعی کنيد برنامه هائی را گوش کنيد که با پيانوی استانوی نواخته ميشود.

XS
SM
MD
LG